HABERLERKUZEY AFRİKA

Williams, Libya’daki petrol sahasının açılması ve sivil uçuşların yeniden başlatılması çağrısında bulundu

BM Libya özel danışmanı Stephanie Turco Williams, Libya’daki iki petrol sahasında “mücbir sebep” ilan edilmesinin ertesi günü, pazartesi, twitter hesabında yaptığı paylaşımla, bu kısıtlamanın kaldırılması ve Libya’ya tüm sivil uçuşların yeniden başlaması çağrısında bulundu.

Williams tweetinde, “Libya’daki petrol sahalarının kapatılması ve bazı sivil uçuşların askıya alınması hakkında duyduklarımı endişeyle takip ediyorum. Petrol üretiminin kesintiye uğraması, tüm Libyalıları birincil gelir kaynaklarından mahrum bırakıyor, bu nedenle petrol kısıtlamaları kaldırılmalıdır. Ülke genelinde hareket özgürlüğü temel bir haktır ve tüm sivil seyahatler devam etmelidir” ifadelerine yer verdi.

Pazar günü, Libya Ulusal Petrol Şirketi, silahlı kişilerin ham petrol pompalayan vanaları kapatmasından sonra ülkenin en büyük petrol sahası olan “Al-Sharara” da dahil olmak üzere iki petrol sahasında “mücbir sebep” ilan etmişti.

Libya Ulusal Petrol Şirketi yapmış olduğu açılamada, “ ‘El Sharara’ ve ‘El Feel’ sahalarından ham petrol pompalayan vanaların kapatılması, günde 330.000 varil kayba ve yaklaşık 160 milyon Libya dinarını (34.8 milyon dolar) aşan günlük kayba neden oluyor.” dediği kaydedildi.

Bir petrol sahası için “mücbir sebep” ifadesi, sahanın belli bir süre kullanılmaması anlamına gelmektedir.

Perşembe günü, Tobruk’taki Libya geçici başbakanı Fethi Başağa, Abdel Hamid al-Dabaiba başkanlığındaki ulusal birlik hükümetini batı ve doğu bölgeleri arasındaki hava sahasını kapatmakla suçlamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu