BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

WFP, Kuzey Etiyopya’ya insani yardım sunmaya devam etmeye hazır olduğunu söyledi

Dünya Gıda Programı (WFP) ve ortakları, Kuzey Etiyopya’daki etkilenen nüfusa ölçekte insani yardım sağlamaya devam etmeye hazır.

WFP Etiyopya İletişim Başkanı Claire Nevill, “WFP ve ortakları, insani müdahaleyi hızla büyütmek ve daha fazla acıyı önlemek için kolektif, işbirlikçi bir çaba doğrultusunda, kuzey Etiyopya’daki etkilenen nüfusa insani yardım sunmaya devam etmeye hazır.” ifadelerini kulladı.

Ayrıca yardım malzemeleri ve besin açısından zenginleştirilmiş gıda yüklü 30 kamyon ve beş akaryakıt tankerinden oluşan bir konvoyun Tigray bölgesine gönderilmek üzere hazırda bekletildiğini söyledi.

WFP güvenli ve emniyetli bir geçiş güvencesi alır almaz konvoyların Tigray’daki topluluklara yardım ulaştıracağını belirterek, WFP ve insani yardım ortaklarının bölgeye günde en az 100 kamyon hayat kurtaran kargo gönderilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Etiyopya hükümetinin son hamlesine değinerek, programın Etiyopya Hükümeti tarafından ilan edilen insani ateşkesi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Nevill’e göre, Nisan ayı başlarında konvoyların Afar koridoru üzerinden Tigray bölgesine güvenli erişim kazanmasıyla ilerleme kaydedildi.

Başkan, Tigray, Afar ve Amhara bölgelerinde çatışmalardan etkilenen bölgelerde yaklaşık 10 milyon insanın çatışmanın doğrudan bir sonucu olarak gıda yardımına ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti.

WFP, üç bölgede de 3,5 milyon insanı, Tigray’de 2,13 milyonu, Amhara’da 650.000’i ve Afar’da 630.000’i acil gıda yardımında bulunmayı hedeflerken, hükümet ve ortakları geri kalanını hedefliyor.

Mart ayının ortasından bu yana WFP, Amhara’da hayat kurtaran yardımla 450.000’den fazla kişiye ulaştı. Nevill, Afar’da WFP’nin mevcut dağıtımda 300.000’e yakın kişiye ulaştığını söyledi.

Başkan, programın 2021 başlarında müdahalesinin başlamasından bu yana Tigray, Afar ve Amhara bölgelerinde 4,4 milyondan fazla kişiye hayat kurtaran gıda yardımı sağladığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu