BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

BM Dünya Gıda Programı: 500 bin Kenyalı kuraklık nedeniyle açlıkla karşı karşıya kalabilir

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), yarım milyon Kenyalının felaket seviyesindeki açlıktan bir adım uzakta olduğu konusunda uyardı.

WFP’ye göre, yağmur mevsimine neredeyse bir ay kala beklenen yağışın gelmemesinin ardından kuraklığın etkileri nedeniyle yardıma muhtaç insan sayısı iki yıldan kısa bir süre içinde dört kattan fazla arttı.

Bunu takiben WFP, ülkenin kuzey ve doğu bölgelerindeki en kötü şekilde etkilenen toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için önümüzdeki altı ay içinde acilen 4.851.420.000 şiline ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kısa Yağmurlar Değerlendirmesi’ne göre, hızla tırmanan kuraklık 3,1 milyon insanı aniden gıda güvensizliği ile karşı karşıya bıraktı.

WFP’nin Doğu Afrika Bölge Direktörü Michael Dunford, “İnsani bir felaketi önlemek için erken hareket etmenin hayati önem taşıdığını geçmiş deneyimlerimizden biliyoruz, ancak bugüne kadarki fon eksikliği nedeniyle müdahaleyi başlatma yeteneğimiz sınırlı kaldı” ifadelerini kullandı.

“WFP ve diğer insani yardım kuruluşları, geçen yıldan bu yana, hemen harekete geçmezsek bu kuraklığın felakete yol açabileceği konusunda uluslararası toplumu uyarıyor ancak finansman gereken ölçekte bulunamadı.”

Bununla birlikte, Afrika Boynuzunda açlıkla karşı karşıya kalan insan sayısının 2022’ye kadar 14 milyondan 20 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

Durum, Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği gıda ve petrol maliyetlerinin tahmin edilemeyecek kadar yükseklere çıkmasıyla birlikte daha da kötüleşti.

Somali’de de keza benzer bir durum görülüyor. Nüfusun yaklaşık %40’ı (6 milyon kişi) açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesi olan Etiyopya’nın güney ve güneydoğusunda da benzer bir durum yaşanıyor. 1 milyonun üzerinde canlı hayvan kıtlıktan dolayı ölürken tahminlere göre 7,2 milyon insan her gün aç uyanıyor. Böyle bir kuraklık 1981 tarihinden beri Etiyopya’da görülmemişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu