BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Uluslararası ve Türk öğrenciler, Filistinli öğrenciler ile camide buluştu

7 Ekim tarihinde başlayan ve adeta bir soykırıma dönüşen İsrail-Filistin savaşı, İsrail’in durdurak bilmeyen saldırılarıyla bugünde devam ediyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

Türkiye genelinde boykota teşvik sağlanırken  diğer yandan kitlesel yürüyüşler devam ediyor

Dünya genelinde ve Türkiye’de her gün pek çok protesto ve eylem devam ederken Türkiye’de bulunan üniversiteli öğrenciler, İsrail’in hastane, okul, sığınma kampı demeden bombalamaya devam ettiği soykırıma sessiz kalmadı.

YediHilal Derneği tarafından Şehzadebaşı Camii avlusunda düzenlenen “Filistinli Kardeşlerimiz ile Buluşuyoruz” programı da bunlardan biri oldu.

Aralarında Afrika ülkelerinden  gelen pek çok uluslararası ve Türk öğrenci dün akşam yatsı namazından sonra Şehzadebaşı Camii’nde Filistinli öğrenciler ile buluştu.

Öğrenciler arasında  İsrail’in, 14 Mayıs 1948’de Filistin toprakları üzerinde işgal devletinin kuruluşunu ilan etmesiyle katliamların daha da şiddetli bir hale geldiği, atalarını I. Nekbe’de  Suriye’ye sürgün ettiği dönemde  İstanbul Ünversitesi Fizik bölümü öğrencisi Rama’da bulunuyordu.

Aslen Filistin-Selfitli olan Rama, Katar’da doğup büyüdükten sonra dedesinin vasiyeti üzerine İstanbul’a gelerek üniversite eğitimine başladığını belirtti. Türkiye’ye hayran olduğunu ve kendisini buraya ait hissettiğini söyleyen Rama, “Birgün Türkiye’den ayrılmak zorunda kalırsam gidecek başka bir yer bulamam.” diyerek öğrenciler ile duygularını paylaştı.

İsrail, Gazze’de düzenlediği saldırılarda binlerce bebeği katlederken Türkiye, Filistinli öğrencilere kucak açmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu