BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKAUncategorized @tr

Ukrayna’dan 327 Tunus vatandaşı tahliye edildi

Tunus Hava Kuvvetleri ve Tunus Hava Yollarına ait iki uçakla Ukrayna’dan tahliye edilen 327 Tunus vatandaşı daha Romanya ve Polonya üzerinden ülkeye getirildi.

Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ukrayna’dan kara yoluyla Romanya ve Polonya’ya geçen Tunus vatandaşlarının ülkeye dönüşleri devam ediyor. Rusya’dan uçuş güvenliği sağlandığı takdirde oradan da tahliye uçuşları yapılabilecek.” dedi.

Ukrayna’dan tahliye edilen Tunus vatandaşları için ilk uçuş dün sağlanmış ve 106 kişi ülkeye giriş yapmıştı

Geçtiğimiz günlerde Kartaca Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki kabine toplantısında konuşan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Ukrayna’da ikamet eden bazı vatandaşlarının kara sınırından Polonya’ya tahliye edildiğini ve Tunusluların güvenli kara yolları kullanılarak Polonya üzerinden ülkeye dönüşü için çalıştıklarını dile getirmişti.

Ukrayna’dan kara yolu ile Roma sınırını geçen 106 Tunus vatandaşı 28 Şubat Pazartesi günü Tunus’tan yola çıkan Tunus Hava Kuvvetleri tarafından sağlanan ilk uçuş ile Bükreş Havalimanı’ndan Tunus Carthage Uluslararası Havalimanı’na inerek 1 Mart’ta Tunus’a ulaştı.

Ukrayna’daki Tunus Topluluğu Derneği verilerine göre, bu ülkede 1500’den fazla Tunus vatandaşı yaşıyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu