BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Uganda’nın başkenti Kampala’da “Uganda-Türkiye Ticaret Zirvesi” gerçekleşiyor

Uganda’nın başkenti Kampala’da Türkiye ile Uganda arasındaki ticaret hacmini artırmayı amaçlayan “Türkiye-Uganda Ticaret Zirvesi” bugün başladı.

İki ülke arasında ticari ilişkilerin hız kazandığını belirten Uganda Sanayi, Ticaret ve Kooperatiflerden Sorumlu Devlet Bakanı Gume Fredrick Nngobi, zirve için çok heyecanlı olduğunu ifade etti.

Nngobi, “Uganda ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri büyük ölçüde geliştirecek olan Uganda-Türkiye Ticaret Zirvesi, iş insanları için önemli bir fırsat.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uganda ziyaretinin bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Nngobi, “Türkiye ile ticaret yapmak çok basit hale geldi. Türk Hava Yolları’na biniyorsunuz ve direkt olarak Türkiye’ye gidiyorsunuz. Ticaret yapmak için gelen Ugandalıları karmaşık süreçler beklemiyor, her şey çok sade ve kolay.” ifadelerini kullandı.

Nngobi, Türk yatırımcılara ve iş insanlarına çağrıda bulunarak, tarıma dayalı bir ülke olduklarını ve bu ürünlerin Türkiye pazarında karşılık bulacağını söyledi.

“Yatırımcılara teşviklerle kucak açıyoruz”

Uganda’daki iş fırsatlarını değerlendirmeleri için Türk iş insanlarını ülkeye davet eden Nngobi, Türkiye ile yeni bir stratejik model oluşturduklarını belirtti ve ilişkilerin her geçen gün geliştiğine işaret ederek, “Gelecek durdurulamaz. Türkiye ile olan ilişkilerimiz gelişiyor.” dedi.

Ngobi, “Uganda’ya yatırım yapanların 1,2 milyar insandan oluşan devasa bir pazarı, Afrika pazarını elde etme fırsatı var.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılara herhangi bir engel koymadıklarını, aksine vergi ve teşviklerle yatırımcılara kucak açtıklarını ifade eden Nngobi, Uganda’nın devlet müdahalesinin sınırlı ve istikrarlı, açık, liberal bir ekonomiye sahip olduğunu vurguladı.

Enerji, inşaat ve altyapı çalışmaları konusunda yoğun çalışmalar yürüttüklerini anlatan Nngobi, “Uganda’ya gelip buradaki fırsatları değerlendirin ve birlikte büyüyelim.” dedi.

Türk iş insanlarını Uganda’ya davet eden Nngobi, “Buraya gelen iş insanları güzel havanın tadını çıkaracak, barış dolu insanları görecek ve Uganda’nın gelişimine tanık olacak.” diye konuştu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Uganda Yatırım Otoritesi (UIA) ev sahipliği ile gerçekleştirilen Zirve iki gün sürecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu