BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Uganda’da Türkiye’deki deprem hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi

Türkiye'nin Kampala Büyükelçiliğinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için anma töreni gerçekleştirildi

Uganda’daki Türk toplumu ve hayırseverler, Türkiye’nin güneyini vuran ikiz depremlerde hayatını kaybedenler için anma töreni düzenledi.

Başkent Kampala’daki Abubaker Camii imamı Şeyh Kirumira Mahmud, “Duaların fark yaratma gücüne sahip olduğuna inanıyoruz. Depremden yaklaşık 300 saat sonra insanların kurtarılmasıyla Türkiye’de mucizelere tanık olduk. Allah bize daha fazla mucize bahşedecektir” dedi.

Yas tutanlar, Türkiye’nin güneyindeki 11 ilde en az 40.689 kişinin hayatını kaybettiği 6 Şubat depreminde hayatını haybedenler için dua etmek ve acılarını paylaşmak üzere Kampala Büyükelçiliğinde toplandı.

Depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Abubaker Camii imam yardımcısı Şeyh Yasir Ntumwa Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Bizim için çok şey yaptıkları için dualarımızda sonsuza kadar onlarla birlikteyiz.” ifadelerini kullandı.

Depremlerde yaşanan can kayıpları nedeniyle Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Türkiye’nin Uganda Büyükelçisi Mehmet Fatih Ak, Uganda halkına ve hükümetine bu zor zamanda Türkiye’nin yanında oldukları için şükranlarını sundu.

Son rakamlara göre, 6 Şubat’ta Türkiye’nin güneyini sarsan iki güçlü depremde en az 40.689 kişi hayatını kaybetti.

Merkez üssü Kahramanmaraş ili olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Elazığ ve Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 11 ilde 13 milyondan fazla insanı etkiledi.

Suriye ve Lübnan da dahil olmak üzere bölgedeki birçok ülke, 10 saatten kısa bir süre içinde Türkiye’yi vuran güçlü sarsıntıları hissetti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu