DOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Uganda ve Sudan devlet başkanları acil bir IGAD zirvesi sonunda ülkelerine döndü

Sudan dışişleri bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah el-Burhan’ın Ugandalı mevkidaşı Yoweri Museveni ile acil bir Doğu Afrika Hükümetler arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) zirvesi düzenlediğini açıkladı.

El-Burhan cuma akşamı iki gün süren resmi ziyaretlerin ardından Hartum’a döndü. Ziyaretleri kapsamında Güney Sudan ve Uganda’da bulunan Burhan’a Dışişleri Bakanı Ali El-Sadık ve Genel İstihbarat Servisi Direktörü Korgeneral Ahmed İbrahim Mofaddal eşlik etti.

Dışişleri bakanı Sadık, görüşmeler üzerine yaptığı açıklamada, “İki devlet başkanı arasındaki görüşmelerde iki ülkenin ticari anlaşmaları, askeri iş birlikleri ve Sudan’ın şu anda başkanlığını yürüttüğü IGAD örgütünün karşılaştığı zorluklara ilişkin istişareler ele alındı.” ifadelerine yer verdi.

Sadık açıklamasında zirvenin yeri, zamanı ve gündemi hakkında fazla ayrıntı verilmeden, acil bir şekilde düzenlenmesinde devlet başkanları arasındaki iş birliği ve koordinasyona atıfta bulundu.

Merkezi Cibuti’de bulunan Doğu Afrika Hükümetler arası Kalkınma Otoritesi (IGAD), Afrika’da sekiz ülkeden oluşan hükümetler arası bir kuruluştur. 1996 yılında kurulan IGAD’a; Etiyopya, Kenya, Uganda, Somali, Cibuti, Eritre, Sudan ve Güney Sudan üye ülkelerdir.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu