BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Uganda ve Kenya, güvenlik ve savunma alanlarındaki iş birliğini güçlendirme sözü verdi

Uganda Halk Savunma Gücü (UPDF) ve Kenya Savunma Kuvvetleri (KDF) temsilcileri, barış ve istikrarı güçlendirmek amacıyla iş birliğini artırmaya karar verdi.

UPDF ve KDF, savunma komitesi toplantısı için Kampala’da bir araya geldi.

İki gün süren toplantıda, Uganda ve Kenya temsilcileri, savunma ve güvenlik alanında ikili iş birliğini güçlendirmek için dikkat edilmesi gereken konuları tartıştı.

Toplantı içeriğinde operasyonlar ve eğitim, terörle mücadele stratejisinin operasyonel hale getirilmesi, aşırılıkçılığın önlenmesi ve bunlarla mücadele, terörizme ve diğer tehditlere karşı ortak sınır ötesi operasyonlar ve barış sürecindeki askeri faaliyetler konuları ele alındı.

Toplantının kapanışında konuşma yapan Uganda Savunma Kuvvetleri Komutanı General Wilson Mbadi, iki kardeş ve komşu ülke arasındaki tarihi ve üretken ortaklığı güçlendirebilecek ve koordine edebilecek sağlam bir bölgesel güvenlik mekanizmasına sahip olmanın önemini vurguladı.

Mbadi, Kenyalı temsilcilerini Uganda’ya olan kardeşçe ilgilerini överek, birlikte çalışmanın, istenilen hedefe ulaşmak için iyi ilişkilerin bir dayanak noktası olacağını ifade etti.

Yakın ilişkiler düşmanı yenmek için başka bir mermi

Her iki tarafı da kendi ülkelerindeki mevcut barış ve istikrarı korumaya çağıran Mbadi, “Komşularla iyi ilişkiler bazı zorlukların üstesinden gelmemize yardımcı olabilir ve şu anda en iyi çaba komşularınızla iyi ilişkiler içinde olmaktır. Bu, düşmanı yenmek için başka bir mermi.” dedi.

Güvenlik ve savunma alanında alınacak tüm tedbirleri uygulama taahhüdünü yineleyen Mbadi, bu ortaklığın devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mbadi, “Pan-Afrikanistler olarak, Afrika halkının bölgesel güvenliği ve ekonomik kalkınması konusunda ortak bir vizyonu paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kenya heyetinin lideri Tuğgeneral Seif S. Rashid, iki ülke arasındaki kardeşliğe teşekkürlerini sunarak, bunun Birinci Ortak Savunma Komitesi Raporu’nun imzalanmasıyla kanıtlandığını kaydetti.

Rashid, ülkesinin, karşılıklı yararlar için anlaşmaya bağlılığını taahhüt etti.

Uganda ve Kenya’nın sürdürmeye kararlı olduğu tarihi ve samimi bir ilişkiye sahip olduğuna dikkat çeken Rashid şunları kaydetti:

“Bu tarihi angajmanın, Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (DCA) başarılı bir şekilde uygulanması konusunda yol göstermesini ve bu iki büyük cumhuriyetin gelişmiş iş birliğinden büyük ölçüde faydalanmasını arzuluyorum.”

Kaynak: Nile Post 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu