BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Uganda, Türkiye-Uganda Ticaret Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

12-13 Mayıs tarihlerinde Uganda’nın başkenti Kampala’da Türkiye ile Uganda arasındaki ticaret hacmini artırmayı amaçlayan “Türkiye-Uganda Ticaret Zirvesi” gerçekleştirilecek.

1200’den fazla yatırımcının katılması beklenen zirveye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Uganda Yatırım Otoritesi (UIA) ev sahipliği yapacak.

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni’nin başkanlık yapacağı zirvede iki ülke arasındaki yatırım, ticaret ve turizm teşvik edilecek.

Ayrıca, zirve esnasında Uganda-Türkiye Ticaret ve Sanayi Merkez inşaat projesinin lansmanı yapılacak.

Türkiye’nin sanayi tecrübesinden faydalanmak istiyorlar

Zirve hakkında Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Kampala Büyükelçisi Kerem Alp, ticaret zirvesinde 10’a yakın mutabakat zaptı veya niyet beyanı imzalamayı amaçladıklarını kaydederek “Partnerimiz UIA, Devlet Başkanı Museveni’nin direktifiyle Uganda’nın sanayi kapasitesini artırmak istiyor. Türkiye’nin sanayileşme konusunda ciddi bir merkez olduğunu biliyorlar. O tecrübeyi buraya getirmek istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Alp, Uganda’nın altyapı alanında büyük bir iş potansiyeli olduğunu vurgulayarak “Biz buraya ezberi bozmaya geliyoruz. Daha önce başardık. Uganda’nın da kendine empoze edilen ezberlerden kurtulması gerekiyor. Ezberi bozan bir modelle Uganda’ya gelebilirsek hem ezberleri bozup Uganda’ya yeni bir ufuk açmış olacağız hem de Türkiye için yeni bir iş sahası açmış olacağız.” dedi.

Uganda’da “Türkiye haftası”

Dışişleri Bakanlığı Doğu ve Güney Afrika ile İlişkiler Genel Müdür Vekili Elif Çomoğlu Ülgen ise, iki ülke arasında yapılacak ticaret zirvesi için sosyal medya paylaşımında bulundu.

“İş birliği ve iş bölümüyle ortaya çıkacak kazanca ortak olma”nın, Türkiye-Afrika ilişkilerinin özünü temsil ettiğine dikkat çeken Ülgen, bu haftanın Uganda’da “Türkiye Haftası” olduğunu belirtti.

Türkiye-Uganda ticaret hacmi, 2020 yılında en üst seviyeye çıkarak 62,7 milyon dolara ulaştı.

Türkiye’nin Uganda’ya ihracatında makinalar, mekanik cihazlar, demir ve çelik eşyalar öne çıkarken, ithalatında ise yağlı tohum, meyve, kakao ve pamuk ön planda bulunuyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu