BATI AFRİKADOĞU AFRİKAEKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLERORTA AFRİKAPOLİTİKA

Uganda, Güney Afrika ile nükleer ortaklık kurdu

Uganda Enerji ve Maden Geliştirme Bakanlığı, Uganda’nın enerji kapasitesini güçlendirmeye ve 2040 yılına kadar 52.000 MW’lık iddialı hedefine ulaşmaya yönelik önemli bir adım olarak, Güney Afrika’nın Lesedi Nükleer Hizmetleri (PTY) ile önemli bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı.

MOU, her iki ülkenin de Uganda’nın nükleer yeteneklerini geliştirme, enerji yoksulluğu açığını kapatma ve kalkınmayı yönlendirme taahhüdünün altını çiziyor.

Uganda enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışırken, nükleer enerjinin çok önemli bir rol oynaması ve 52.000 MW hedefine önemli bir 24.000 MW katkıda bulunması planlanıyor. MOU imza törenine başkanlık eden Enerji Bakanı Ruth Nankabirwa, hükümetin bu iddialı enerji üretimi hayalini gerçekleştirmeye olan sarsılmaz bağlılığını yeniden doğruladı.

Bakan Nankabirwa, nükleer enerjinin Uganda’nın gelecekteki enerji ortamında oynayacağı önemli rolü vurgulayarak,” kimse bizi enerji yoksulluğu açığını kapatmak için nükleer enerjiden yararlanma vizyonumuza ulaşmaktan caydıramaz ” dedi.

Lesedi Nükleer Hizmetler ile ortaklık, Uganda’nın nükleer yolculuğuna değerli uzmanlık getiriyor

Lesedi Nükleer Hizmetleri İcra Kurulu Başkanı Francis Carruthers, Ugandalı nükleer yetkililere önemli beceri ve bilgi kazandırmaya odaklanarak, MOU’da ana hatlarıyla belirtilen temel işbirliği alanlarını vurguladı.

Carruthers, bilgi transferinin ve kapasite geliştirmenin önemini vurgulayarak,” bu işbirliğinde amacımız Ugandalı nükleer yetkilileri nükleer enerji sektöründe başarılı olmak için gereken uzmanlıkla güçlendirmek ” dedi.

Bu stratejik ortaklık, Uganda için enerji hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir sıçramayı temsil ediyor. Ülke, katma değer de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde yatırım yapmaya devam ederken, daha parlak bir enerji geleceği için beklentiler hiç bu kadar umut verici olmamıştı.

Bu MOU’da mürekkep zar zor kururken, Uganda bir nükleer enerji santrali olma, enerji yoksulluğunu azaltma ve ulusu sürdürülebilir büyümeye doğru itme yolunda dönüştürücü bir yolculuğa başlamaya hazırlanıyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu