BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Uganda Cumhurbaşkanı Museveni: Türkiye, Uganda için güçlü bir ortak

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Uganda’nın en güçlü ortaklarından biri haline geldiğini söyledi.

Museveni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mesajda Erdoğan’ı ve Türk halkını, Cumhuriyetin 99. yıl dönümünde kutladı.

Uganda Dışişleri Bakanı Henry Okello Oryem, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Türkiye’nin Uganda Büyükeliçiliği’nde düzenlenen etkinlikte konuşma yaptı.

İki ülkenin de 50 yılı aşkın bir süre önce kurulan diplomatik ilişkilerin yanı sıra askeri, eğitim, ekonomi, kültür ve teknoloji alanlarındaki iş birliğinden yararlandığını söyleyen Oryem, Türkiye hükümetinin ve özel sektörünün Uganda’nın kalkınma sürecine dahil olduğunu kaydetti.

Oryem, “İki ülke arasında ticari trafiği resmileştiren bir ticaret anlaşması imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uganda ziyareti sırasında imzalanan iş birliği çerçeveleri, diğerlerinin yanı sıra eğitim, tarımsal işleme, katma değer, altyapı geliştirme ve bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarında birçok ortak projenin uygulanmasını kolaylaştırdı.” ifadelerini kullandı.

Uganda’nın barışçıl bir ülke olduğunu belirten Oryem, çatışmaların çözümü olarak tüm dünya için her türlü terör saldırısını kınadığı vurguladı.

Oryem, “Uganda’nın teröristler için bir üs olarak kullanılmasına veya başka bir ülkenin demokrasisini ve egemenliğini baltalamasına asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin Uganda Büyükelçisi Fikret Kerem Alp, Ankara’nın Doğu Afrika ülkesiyle ilişkilerin geliştirilmesine her zaman önem verdiğinin altını çizdi.

Kaynak: AA/Hamza Kyeyune

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu