BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

TÜRKSAY ve Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde Dünya Kadınlar Günü Cape Town’da kutlandı

 

Güney Afrika’da yaşayan genç Türk iş insanları ve öğrenciler tarafından kurulan Türk-Güney Afrika Gençlik Birliği (TÜRKSAY) ve Johannesburg Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği Güney Afrika’nın en eski yapılarından biri olan Cape Town Kalesi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe T.C. Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, T.C. Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ katıldı. Ayrıca günün anlam ve önemini daha iyi vurgulamak adına kadın akademisyenler, politikacılar, işkadınları, müzisyenler ve sanatçılar davet edildi.

Etkinliğe katılanlar arasında African National Congress (ANC) ve Democratic Allience (DA) partilerinin kadın kolları, meclis üyeleri, Güney Afrika eski parlamento üyeleri, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’nın danışmanları ve kadın aktivistler gibi birçok farklı alanda etkin kişiler yer aldı.

T.C. Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, etkinliğe çevirimiçi olarak katılarak açılış konuşması gerçekleştirdi ve tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü Kutladı.

Etkinliğe katılan kadın konuşmacılar hem Güney Afrika hem de Türk kadınlarının vermiş olduğu mücadeleleri anlatıp kadının toplumsal hayattaki rolünün altını çizdi.

Etkinlikte Türk kadınının hem ulusal mücadeledeki katkılarını hem de oy kullanma gibi birçok hakkı uzun zaman önce kazandığına vurgu yapıldı. Türk kadınının Türk toplumundaki özel konumu Güney Afrikalı dinleyicilere aktarıldı.

Opera sanatçısı Esihle Nhkelo, kadınların mücadelesini anlatan bestelerle katılımcılara opera gösterisi sundu. Ardından yerel ressamlardan Tasneem Chilwan’ın resim sergisi gezildi.

TÜRKSAY Başkanı Aydın Erdoğan yaptığı açıklamada, “Katılım sonunda konuşmacılar sayesinde kadın haklarının tarihsel gelişimi dinleyicilere aktarılırken, opera gösterisi, resim sergisi ve müze gezisiyle birlikte katılımcıların sadece kulağına ve gözlerine değil kalplerine de hitap etmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Katılımcılarla etkinlik sonunda Cape Muslim and Slave Heritage müzesi gezdirilerek Ebubekir Efendi’nin yeni yapılan portresi katılımcılara tanıtıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu