BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Türkiye’nin Etiyopya ile ticari ilişkileri gelişiyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen “Türkiye-Etiyopya İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantıya, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Etiyopya Maden, Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Takele Uma Banti, Etiyopya İş Konseyi Başkanı Volkan Kazova ve iş insanları katıldı.

Türkiye ile Etiyopya’nın ikili ticaret hacmi yaklaşık 400 milyon dolar olduğunu belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İş dünyası temsilcileri olarak, 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmamız mümkün ve bu hedef için gerekli ve yeterli motivasyona sahibiz.” İfadelerini kullandı.

Türkiye-Etiyopya İkili ticari ilişkilerini, yatırım ve müteahhitlik sektörü konularını ele aldıklarını belirten Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise, Etiyopya Yatırım Ajansı temsilcileri ve Türkiye iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirdiği toplantının ardından “Hem Türkiye hem de Etiyopya ekonomileri için faydalı sonuçlar doğuracağına inanıyorum.” dedi.

Etiyopya’nın madencilik sektörüne yatırım yapmak isteyen Türk firmalarıyla verimli bir toplantı gerçekleştirdiğini vurgulayan Etiyopya Maden, Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Takele Uma Banti, toplantıya ev sahipliği yaptığı ve Türk misafirperverliğini gösterdiği için Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a  teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu