HABERLERPOLİTİKA

Türkiye’den Somali’ye askeri araç desteği

Türkiye, Somali'nin terörle mücadelesine destek kapsamında Somali Ulusal Ordusuna askeri araç bağışladı.

Türkiye, özellikle Türkiye tarafından eğitilen Somali Gorgor (Kartal) kuvvetleri başta olmak üzere Somali Ulusal Ordusu’nu güçlendirmek amacıyla Somali hükümetine askeri araç desteği verdi.

Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, diğer hükümet yetkilileriyle birlikte araçları Mogadişu Limanı’nda düzenlenen ve T.C. Mogadişu Büyükelçisi İbrahim Mete Yağlı’nın da katıldığı devir teslim töreniyle teslim aldı.

Nur, El Şebab’a karşı mücadelelerinde Somali halkını ve hükümetini destekledikleri için Türk hükümetine ve halkına teşekkür etti.

Bakan, “Silahlı Kuvvetleri, özellikle de Gorgor’u güçlendirmeyi amaçlayan bu araçlar, Somali halkının ve hükümetinin harici El-Şebab ile savaş halinde olduğu bir zamanda geldi.” dedi.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Pazar günü aşırılık yanlısı El-Şabab grubuna yönelik askeri operasyonların ikinci aşamasını duyurmuştu. Bu yeni aşama militan grubun ülkenin geri kalan bölgelerinden de temizlenmesini amaçlıyor.

Açıklama Cumhurbaşkanı Mahmud’un kısa süre önce kurtarılan Aadan Yabaal bölgesine yaptığı ziyaret sırasında yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı, Somali Ulusal Ordusu (SNA) tarafından El-Şabab’a karşı yürütülen savaşın ilk aşamasında kaydedilen önemli ilerlemenin altını çizmişti.

Türkiye 2021 yılında Somali’ye aralarında sekiz adet Mayına Dayanıklı Pusu Korumalı (MRAP) aracın da bulunduğu 22 askeri araç hibe etmişti.

Araçlar başkent Mogadişu’da Somali Savunma Bakanlığı yetkililerine ve Somali Ulusal Silahlı Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Odowaa Yusuf Rage’ye teslim edilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu