BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Türkiye’den Etiyopya’nın Barış Anlaşması’nı uygulama çabasına destek

Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Demeke Mekonnen, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Abu Dabi’de iki ülke arasındaki meseleleri görüştü.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin düzenlediği Sir Bani Yas Forumu’na katılan Bakan Mekonnen, Etiyopya’daki güncel gelişmeleri Türk Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede anlattı.

Etiyopya hükümeti ile TPLF arasında geçen hafta Pretoria’da imzalanan barış anlaşmasından bahsetti.

Hükümetin kalıcı barışı sağlamak için birçok faaliyet yürüttüğünü açıkladı.

Mekonnen, iki ulus arasında uzun süredir devam eden dostane ilişkileri daha da güçlendirmek için yapılan faaliyetlerin de altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Etiyopya’nın kuzeyindeki ihtilafın diyalog yoluyla çözülmesi için barış anlaşmasının imzalanmasından dolayı hükümetinin memnuniyetini dile getirdi.

Etiyopya barışının bölgenin istikrarına büyük katkı sağladığını vurgulayan Bakan, barış anlaşmasını hayata geçirerek Etiyopya’da barışın sağlanması çabalarına Türkiye’nin destek vereceğini belirtti.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’na göre, Türkiye’nin Etiyopya ile her alanda ikili ilişkilerini artırmak için yapılan çalışmaların devam edeceğine dair güvence verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu