BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKAUncategorized @tr

Türkiye’den Cezayir’deki yangınlarda ölenler için taziye mesajı

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Cezayir’deki yangınlarda hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Cezayir’in birçok vilayetinde süregelen orman yangınlarında çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğinin üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, “Yangınlarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, dost ve kardeş Cezayir halkına ve Hükümetine başsağlığı diliyor, Cezayir’e her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu vurguluyoruz.” ifadesine yer verildi.

Yangınlarında ölenlerin sayısı 31’e yükseldi

Cezayir’in çeşitli kentlerinde devam eden orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 31’e, yaralı sayısı 160’a çıktı.

Cezayir İçişlerine Bağlı Sivil Savunma Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tunus sınırındaki Et-Tarif kentindeki orman yangınında 4 kişinin, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Kalime kentindeki yangında da 1 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Böylece dünden bu yana devam eden orman yangınlarında ölü sayısının 31’e, yaralı sayısının da 160’a çıktığı kaydedildi.

Yerel basına göre onlarca kişi ise hala kayıp.

Cezayir orman yangınlarıyla mücadele ediyor

Cezayir İçişleri Bakanı Kemal Belcud, dün akşam yaptığı açıklamada, son haftalarda ülkedeki hava sıcaklıklarının 47 dereceyi geçtiğine dikkati çekerek, ağustosun başından bu yana birçok kentte ormanlık alanlarda 106 noktada yangın çıktığını, bu yangınların bazılarının kasten çıkarıldığını, bazılarının ise doğal sonuçlarla meydana geldiğini belirtmişti.

Şu ana kadar devam eden yangınlarda 2 bin 400 hektarlık orman ve makilik alanın kül olduğunu aktaran Belcud, binlerce personelle havadan ve karadan söndürme çalışmalarının sürdüğünü kaydetmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu