BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Türkiye’de okumak isteyen Nijeryalı öğrenciler TDV’nin burs mülakatına katıldı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Türkiye’deki ilahiyat fakülteleri ve imam hatip liselerinde eğitim görmek isteyen Nijeryalı öğrencilere mülakat yapıldı.

TDV Eğitim ve Kültür hizmetleri müdürlüğü Akademik ve Kültürel Faaliyetler Uzmanı Ali Güner, AA muhabirine, Nijerya’da TDV’nin burs programına başvuran 250 öğrenciden 100’ünün mülakata davet edildiğini söyledi.

Güner, sınav ve mülakat sonrasında seçilen öğrencilerin Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat Lisans Programı ve Uluslararası İlahiyat Lisansüstü Burs Programı kapsamında Türkiye’de eğitim göreceğini belirtti.

TDV’nin hem yurt dışı hem de yurt içindeki okullarında çok sayıda öğrencinin eğitim gördüğünü hatırlatan Güner, TDV’nin eğitim faaliyetlerine verdiği önemin altını çizdi.

Güner, “Öğrenci seçiminde öncelikle görsel yeteneğe bakıyoruz, ondan sonra Kur’an-ı Kerim ezber ve okuma düzeyleri, genel kültür bilgileri ve sonra Türkiye’yi neden tercih ettiklerini ve hedeflerini soruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrenci kabul şartı olarak lise için ortaokul mezunu, lisans için lise mezunu öğrencilerin mülakata girebildiği belirtildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu