BÖLGELEREKONOMİHABERLERKUZEY AFRİKA

Türkiye ve Cezayir arasında Karma Ekonomik Komisyonu 12. Dönem Protokolü imzalandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye-Cezayir KEK 12. Dönem Toplantısı'nın kapanış oturumunda Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Mohamed Arkab ile bakanlıkta bir araya geldi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, iki ülke arasındaki iş birliklerinin genişletilmesi konusunda mutabık kalındığını belirtti. Türkiye-Cezayir Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 12. Dönem Toplantısı’nın kapanış oturumunda Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Mohamed Arkab ile bir araya gelen Bakan Göktaş, Cezayir’in Türkiye için önemli bir ülke olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki bağların her geçen gün daha da güçlendiğini söyleyen Bakan Göktaş, ticari ve ekonomik potansiyelinin yüksek olduğunu ifade etti. Türkiye ve Cezayir arasındaki ikili ticaret hacmi 2023 yılında 6,3 milyar dolara ulaştı ve bu rakam, bugüne kadar kaydedilen en yüksek seviye oldu. Bakan Göktaş, önümüzdeki dönemde 10 milyar dolarlık ikili ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Ayrıca, hava ulaşımında sefer sayısının artacağı ve kısıtlamaların kaldırılacağı bir Mutabakat Zaptı’nın imzalandığını da açıkladı. Bu gelişmelerin Türkiye ve Cezayir arasındaki ekonomik ilişkileri daha da ileriye taşıyacağını vurguladı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu