BÖLGELEREKONOMİHABERLERKUZEY AFRİKA

Türkiye ve Cezayir arasında 15 anlaşma imzalandı

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un Türkiye’yi ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun arasında ortak basın toplantısı düzenlendi.

Yapılan görüşmelerin ardından iki ülke arasında 15 anlaşma imzalandı.

Konuşmasına, Cumhurbaşkanı Tebbun’u Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı dolayısıyla Ankara’da misafir etmekten duyduğu bahtiyarlığı dile getirerek başlayan Erdoğan, Cezayir’den Türkiye’ye 17 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu tarihi ziyaretle ilişkilere yeni bir ivme kazandırdıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin tarihi ilişkilerine de değinerek “İlk toplantımızı gerçekleştirmek bugüne nasip oldu. Bu vesileyle iş birliğimizi daha da ileriye taşıma kararlılığımızı karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik. Görüşmelerimizde Türkiye-Cezayir ilişkilerini kapsamlı biçimde ele aldık. Gerek ikili gerek uluslararası platformlarda dayanışmamızı artırarak sürdürme kararlılığımızı vurguladık.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye olarak her konuda Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız”

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirten Erdoğan, ekonomik iş birliğinin lokomotiflerinden biri olan Türk yatırımcıların da bu dönemi yakın takip ettiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “2020 yılındaki ziyaretimde 5 milyar dolar hedefini belirlemiştik. Ticaret hacmimizi salgın şartlarına rağmen bir önceki yıla oranla yüzde 35 artırarak 4,2 milyar dolar düzeyine ulaştırdık. Bugün çıtayı yükseltip yeni bir hedef belirledik, o da 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Afrika’nın dünyaya açılan kapılarından biri olan Cezayir’in üretimini çeşitlendirmeye, özellikle birçok alanda siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, turistik, bütün bu alanlarda Türkiye-Cezayir olarak geleceğe çok daha emin adımlarla yürüyeceğiz. Türkiye olarak her konuda Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız.” dedi.

Erdoğan, Cezayir’in Afrika Kıtası’nın lider ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin kazan-kazan ve eşit ortaklık temelinde Afrika ülkeleriyle iş birliğini güçlendirmeye çalıştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Afrika kıtasında barış ve istikrarın temininde önemli rol oynayan iki ülke olarak savunma sanayi alanında iş birliğini güçlendirmekte kararlıyız. Türk yatırımlarının ağırlık kazandığı Oran kentinde açılacak başkonsolosluğumuz iki ülke arasındaki beşeri ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik gayretlerimize destek verecektir. Türkiye Maarif Vakfımız da Cezayir’de kuracağı okulla Cezayirli gençlere kaliteli eğitim imkanı sunacaktır. Kardeş Türkiye ve Cezayir halkları arasındaki güçlü bağların karşılıklı olarak açacağımız kültür merkezleri vasıtasıyla daha da kuvvetlendirilmesini hedefliyoruz. Madencilikten çevreye, eğitimden kültüre, muhtelif alanlarda biraz önce imzaladığımız anlaşmalarla ilişkilerimizin ahdi zeminini tahkim ettik. Tüm alanlarda atılabilecek ilave somut adımları ilgili bakanlarımız değerlendirmeye ve hayata geçirmeye devam edecektir. Bizler de kendilerini bu yönde teşvik ederek gerekli desteği sağlayacağız.”

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun: Cezayir’deki Türk yatırımlarını 10 milyar dolar üzerine ulaştıracağımıza inanmaktayım

Ortak basın toplantısında konuşma yapan Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, Cezayir’de Türk yatırımlarının 5 milyar dolara ulaştığı ifadelerini hatırlatarak, “Sayın Cumhurbaşkanı, Türk yatırımlarının Cezayir’deki hacminin 5 milyar dolara ulaştığını ifade etmişti. Ben bu yatırım oranını yakın zaman içerisinde 10 milyar dolar ve daha üzerine ulaştıracağımıza inanmaktayım.” dedi

Tebbun, iş birliğine stratejik olarak devam edeceklerinin altını çizerek “Sanayi bağlamında çok önemli adımları atmayı düşünmekteyiz. Özellikle de gerek sivil, gerek askeri, deniz endüstrisi alanında da önemli adımlar atmayı düşünmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Cezayir arasında 15 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Tebbun’un yaptığı ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde imza törenine geçildi.

Bu kapsamda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalar ise şu şekilde:

“Cezayir’de Uluslararası bir Türk Okulu Açılmasına İlişkin Anlaşma”, “Sosyal Hizmetler Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı”, “Çevre Alanında İş Birliğine ilişkin Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti arasında Madencilik Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Sınıraşan Organize Suçlarla Mücadele Alanında İşbirliği Anlaşması”, “Türkiye ve Cezayir’de Kültür Merkezleri Açılmasına İlişkin Anlaşma”, “Eğitim ve Öğretim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Mesleki Eğitim Alanında Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Küçük İşletmeler Alanında Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı, Teknolojik Gelişme ve Bilimsel Araştırma Genel Müdürlüğü (DGRSDT) arasında Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Alanlarında İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Balıkçılık ve Su Ürünleri alanında İş Birliği hakkında Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Arasında Helal Akreditasyon Alanında Mutabakat Zaptı”, “Bayındırlık Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Medya ve İletişim Alanlarında İş Birliği Protokolü”, “Türkiye-Cezayir Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Kurulmasına Dair Mutabakat Zaptı”.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu