BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Türkiye mezunu Etiyopyalıların kurduğu üniversitenin İstanbul ofisi açıldı

Türkiye Bursları kapsamında eğitimlerini Türkiye’de alan 30 Etiyopyalının kurduğu üniversitenin Türkiye Koordinasyon Ofisi İstanbul’da açıldı.

”Bu üniversite, iki ülke arasındaki ilişkilerin kurumsallaşmasına katkı sağlayacak”

Üniversitenin Türkiye Koordinasyon Ofisi’nin İstanbul’daki açılış etkinliğinde konuşan Maxbridge Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Hüseyin, Türkiye-Etiyopya ilişkilerinin uzun yıllara dayandığını hatırlatarak eğitim iş birliği ile iki ülke arasındaki ilişkilerin kurumsallaşmasına katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti. 

Maxbridge Üniversitesi, Türkiye’deki pek çok üniversite ile dönemlik ve yıllık değişim programları ve çift diploma programı uygulama konusunda anlaşma yapma hazırlığında. Üniversiteler arasında öğrenci ve akademisyenlerin karşılıklı değişimini sağlamak için Sakarya Üniversitesi ile anlaşma sağlanırken, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ile imza aşamasına gelindi. Maxbridge Üniversitesi’ndeki bazı bölümlerde Türkiye’deki eğitim sisteminin uygulanması planlanıyor.

Hüseyin, üniversitenin kuruluş sürecinin tamamlanması ve YÖK denkliğinin sağlanmasının ardından ortak eğitim projelerinin başlayacağını ifade etti.

Hüseyin, Vakıfbank ve Enat Bank yöneticilerinin yer aldığı 1 günlük programı hatırlatarak ”Maxbridge Education and Development Share Company” bünyesinde Türkiye ve Etiyopya’daki bankalar arasında tecrübe paylaşım programlarının yapılacağını dile getirdi.

Açılış etkinliğinde Sahara Grup ile Maxbridge arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu