BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Türkiye-Mali ilişkileri çok boyutlu bir şekilde gelişiyor

Türkiye-Mali ilişkileri ekonomi, savunma ve güvenlik, terörle mücadele ve eğitim gibi pek çok alanda her geçen gün gelişiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018’de Mali’ye yaptığı resmi ziyaretin ardından iki ülke arasındaki ticaret hacminde her yıl artış görüldü.

14 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu sunarak görevine başlayan Mali’nin yeni Ankara Büyükelçisi Ousmane Coulibaly, AA muhabirine Türkiye-Mali ilişkileri ile iki ülkenin savunma ve ekonomik iş birliği alanlarını değerlendirdi.

“İş birliği alanlarını genişletmek istiyoruz”

Mali’nin yeni Ankara Büyükelçisi Coulibaly, Türkiye’de savunma sanayisinin iyi bir seviyede olduğunu belirterek “İki ülke arasında zaten bazı anlaşmalarımız var. Bir an önce iş birliği alanlarını genişletmek istiyoruz. Savunma ve güvenlik alanında çalışabilmemiz için iki ülke arasında Teknik İşbirliği Anlaşması imzalayacağız.” dedi.

Coulibaly, Mali ve Türkiye ilişkilerinin iyi bir noktada olduğunu belirterek 500’den fazla Malili öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü söyledi.

“Mali Türkiye’deki her alanla ilgileniyor”

İki ülke arasındaki iş birliği alanlarına değinen Coulibaly, özellikle Türkiye’nin savunma sanayisine işaret ederek “Mali’nin Türkiye’deki her alanla ilgilendiğini söyleyebilirim. Özellikle savunma alanıyla. Burada üç ay geçirdikten sonra Türkiye’de gördüklerim inanılmaz. Çünkü Türkiye’de savunma sanayisinin iyi bir seviyede olduğunu ve savunma sanayisini silahlı kuvvetlerin zorluklarına göğüs gerecek şekilde geliştirdiğini fark ettim. (Bu alanda) Her şeyle ilgileniyoruz, uçak, zırhlılar, sinyal iletişimi gibi.” ifadelerini kullandı.

Coulibaly ayrıca, Mali’nin terörle mücadelede Türkiye ile benzer sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyleyerek Türkiye’nin terörle mücadele tecrübesinden yararlanmak istediğini belirtti.

İkili ilişkiler

Mali ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler 2010’da Bamako Büyükelçiliğinin açılmasıyla ivme kazandı.

1992 yılından bu yana Malili öğrenciler Türkiye Burslarından yararlanıyor.

Aynı zamanda Mali’de Türkiye Maarif Vafkı okullarında eğitim veriliyor.

THY’nin 2015 yılında başlattığı doğrudan seferleri haftalık 7 sefer sıklığı ile devam ediyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu