BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Türkiye, Güney Sudan’a eğitim desteği ve askeri destek sözü verdi

Türkiye’nin Güney Sudan Büyükelçisi Erdem Mutaf, Güney Sudan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Güney Sudan’ın Hartum Büyükelçisi Mayen Dut Wol ve Güney Sudan Savunma Bakanı Angelina Teny ile bir araya geldi.

Diplomat, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Sudan’ın Hartum Büyükelçisi Mayen Dut Wol’u ağırladığı Juba’da basına konuştu.

Mutaf, Türkiye’nin Güney Sudan’da fabrika inşa etmenin yanı sıra, ülkede ilk uluslararası Türk okulunu kurma hedefleri olduğunu belirtti.

Türk hükümetinin eğitim de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kalkınmayı sürdürmek için Güney Sudan ile birlikte çalıştığının altını çizen Mutaf, bunun yanı sıra ülke güçlerine askeri üniforma yardımında bulunulacağını da dile getirdi.

Mutaf şunları kaydetti:

“Güney Sudan Savunma Bakanı ve Bakanlık Müsteşarı Mayen Dut Wol ile bir mutabakat zaptı imzaladık. Türkiye Savunma Bakanı da Güney Sudan Savunma Kuvvetleri’ne 270.000 askeri üniforma ve diğer askeri malzemeleri bağışlamak için daha sonra imza atacak.”

Müsteşar Dut, Türk hükümetinin desteğini takdir ettiğini belirterek, Ankara yönetiminin, ülkenin Sudan’dan bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Dut, “Bu yıl Türkiye ile ilişkimizin 11’inci yılını kutluyoruz ve Türkiye hükümeti, birleşik kuvvetler eğitim alanlarında güvenlik birimlerine sağladığı ayni destekle, yeniden canlandırılan barış anlaşmasını hayata geçirmemize katkı sağlamıştır.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu