BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Türkiye-Cezayir Ortak Planlama Grubu toplantısı başladı

Türkiye-Cezayir Ortak Planlama Grubu’nun ilk toplantısı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra’nın eş başkanlığında başladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, başkent Cezayir’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Cezayir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bakan Lamamra ile iki ülke ilişkilerini ve bölgesel gelişmeler noktasında da görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısının geçen Mayıs ayında Ankara’da gerçekleştirildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, bu işbirliği konseyinin de “Ortak Planlama Grubu” adı altındaki bir mekanizmayla takviye edildiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, Türkiye-Cezayir ilişkilerinin son yıllarda önemli bir ivme kazandığına dikkati çekerek, bu noktada iki ülke cumhurbaşkanının siyasi iradesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

Her iki tarafın yaşanan bu gelişmelerden somut sonuç odaklı bir yaklaşım benimseyerek istifade edilmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Kurumlarımızdan pragmatik, sorunları aşmaya dönük, somut sonuç almaya odaklı çalışma yapmayı bekliyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, bu toplantıya ev sahipliği yaptığı için Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra’ya teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“Türkiye-Cezayir ilişkileri gerçek anlamda stratejik ilişkilerdir”

Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra ise Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nde alınan kararlar çerçevesinde kurulan Ortak Planlama Grubu’nun ilk toplantısının iki ülke arasındaki işbirliği açısından önemine vurgu yaparak, bu toplantının iki ülke yararına kararların alınmasıyla sona ermesini umduğunu kaydetti.

İki ülke cumhurbaşkanlarının direktifleriyle kurulan Ortak Planlama Grubu’nun Türkiye-Cezayir ilişkilerinin üst düzey olduğunu gösterdiğini söyleyen Lamamra, iki ülke ilişkilerinin ortak tarihe dayandığını ve kardeş ülkelerin halklarının arzuları çerçevesinde şekillendiğini belirtti.

Lamamra, iki ülke ilişkilerinin gelecekte de çok güçlü olmaya devam edeceğini aktararak, “Türkiye-Cezayir ilişkileri gerçek anlamda stratejik ilişkilerdir. Bu ilişkiler tüm alanları kapsıyor. Sadece ekonomik değil, kültürel, sosyal, insani, güvenlik ve savunma alanlarının tamamını kapsamaktadır.” dedi.

Türkiye-Cezayir stratejik ortaklığının derinleşerek gelişmekte olduğunu bildiren Lamamra, kısa süre içeresinde de bu ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılacağını vurguladı.

Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nde alınan kararların uygulanmasının takibi amacıyla oluşturulan Ortak Planlama Grubu toplantısına katılmak üzere Cezayir’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyareti yarın sona erecek.

Kaynak: AA/Esat Fırat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu