BÖLGELEREKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLER

Türkiye, Afrika ülkeleri ile ticari ilişkilerini geliştiriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 10 Ekim 2018’de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Zimbabve Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu anlaşma ile iki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyon da kurulmuş oldu.

Anlaşmaya göre taraflar ticareti geliştirme, karşılıklı yatırım, balıkçılık, ormancılık, tarım ve hayvancılık gibi birçok alanda iş birliği yapacak. Ayrıca iki ülke ithalat ve ihracatı ilgilendiren konularda birbirine “en çok kayırılan ülke” muamelesi yapacak.

Taraflar ayrıca ticareti kolaylaştırıcı önemler alacak ve iş birliğini kolaylaştırmak için tanıtıcı faaliyetlere katılımı, karşılıklı ticari heyet ve özel sektör temaslarını teşvik edecek.

Ayrıca bugün TBMM Dışişleri Komisyonu tarafından kabul edilen kanun teklifleri şöyle:

– Türkiye ile Ruanda Arasında Ticaret ve Ekonomik İş Birliği Anlaşmasının Notalarla Birlikte Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

– Türkiye ile Gambiya Arasında Kalkınma İş Birliği Anlaşmasının Notalarla Birlikte Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifini de teklifini kabul etti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu