BÖLGELERHABERLER

Türkiye-Afrika Medya Zirvesi 25-26 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek

Türkiye-Afrika Medya Zirvesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, 25-26 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın 25 Mayıs Afrika Günü dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinlik hakkında yaptığı açıklamaya göre etkinliğe, 45 Afrika ülkesinden 80 basın mensubunun yanı sıra Afrikalı diplomatlar ile kamu kurumlarının yöneticileri, medya temsilcileri, akademisyenler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılacak.

Türk ve Afrikalı medya mensupları arasında iş birliği ve eşgüdümün güçlendirilmesini, tecrübe paylaşımına gidilmesini ve ortaklık perspektifinin geliştirilmesini amaçlayan Türkiye-Afrika Medya Zirvesi’nin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yapacak.

Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle iş birliğini güçlendirmesi bekleniyor

İki gün sürecek zirvede, salgın sonrası gazeteciliğin karşı karşıya geldiği zorlukların yanı sıra, “dijital kuşatma”, gibi sınamalar ile medya sektöründe cinsiyet eşitliğine dair paneller gerçekleştirilecek.

Programda, Türk ve Afrikalı gazeteciler küresel medyanın Afrika perspektifini de ele alarak uluslararası düzene dair değerlendirmeler yapılacak.

Zirve, son olarak Afrika’da yatırım yapan Türk şirketlerinin temsilcileri ile kıtanın beşeri sermayesine katkı sunan kurum ve kuruluşların sunumları sonrası özel oturumlar ile sonlandırılacak.

Programın, Afrika medyasında Türkiye’ye dair farkındalığı artırması ve Türkiye’nin medya ve iletişim alanında Afrika ülkeleriyle iş birliğini güçlendirmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu