BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Türkiye-Afrika ilişkileri kadın diplomatlarla güçleniyor

Türkiye’nin Afrika ile ilişkilerinde kadın diplomatların yeri her geçen gün artıyor.

Türkiye’nin Afrika Kıtası’nda toplam 44 diplomatik temsilciliği bulunurken, bunların 15’inde kadın büyükelçiler görev alıyor.

Türkiye’nin Afrika açılımı sonrasında çok boyutlu alana taşınan ilişkilerde ilerlemeler kaydedilirken, bu süreçte kadın diplomatların önemli bir konumu bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Batı ve Orta Afrika Genel Müdürlüğünü Nur Sağman, Doğu ve Güney Afrika Genel Müdürlüğü görevini ise Elif Çomoğlu Ülgen yürütüyor.

Daha önce farklı yerlerde elçi-müsteşar olarak görev alan İstem Cırcırıoğlu, şu anda Türkiye’nin Lusaka (Zambiya) Büyükelçisi olarak görev yapıyor.

Cırcıroğlu, Merhaba Afrika’ya yaptığı açıklamada kadın büyükelçi olmanın avantajlarından bahsetti.

“Muhataplarınız üzerinde zarafetle, nezaketle daha iyi izlenim bırakıyorsunuz. Ülkemizin tanıtımı bakımından da kadınlarımızın hak ettikleri yeri aldıklarını gösteriyorsunuz. Kadınların detaycı, çalışkan, sonuç alıcı ve titiz çalışmaları da işimize yansıyor.”

Türkiye’nin, dünyanın her bölgesinde kadın büyükelçileri olduğunu ve Afrika Kıtası’nda ise 15 Türk kadın büyükelçinin görev aldığını vurgulayan Cırcıroğu, “Bulunduğum Zambiya’da da 50 kadar yabancı temsilcinin 12’si kadın Büyükelçiler, onlarla ilave dostluklar da kuruyoruz. 8 Mart Kadınlar Günümüzü de birlikte evimizde Türk yemekleri yiyerek kutlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Türk kadınını dünyada temsil etmek eşsiz bir duygu”

30 yıllık meslek hayatının ilk yıllarında kadın memurlar ile çalışmayı tercih etmeyenler nedeniyle zorlandığını ifade eden Cırcıroğlu, vazgeçmenin kadınların karakterinde olmadığını vurgulayarak “Ne kadar iyi, titiz çalıştığımızı gördükçe böyle düşünen amirler azaldı ve hatta kadın memur tercih etmeye başlayanlar arttı.” dedi.

Cırcıroğlu, “Türk kadınını dünyada temsil etmek eşsiz bir duygu. Her zaman bundan gurur duydum ve işimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Ne mutlu biz Türk kadınlarına…” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu