BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Türk şirketinin inşa ettiği trafo merkezi Nijerya’da hizmet vermeye başladı

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’da faaliyet gösteren AK-AY Elektrik, ülkede yürüttüğü trafo merkezi projeleriyle milyonlarca kişiye elektrik ulaştıracak.

Nasarawa eyaletinin Lafiya bölgesinde inşa edilen trafo merkezinin açılışına Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, Nasarawa Valisi Abdullahi Sule, üst düzey yetkililer ve çok sayıda davetli katıldı.

Buhari, açılışta töreninde yaptığı konuşmada, gelişmek isteyen her ülkenin altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu belirtti. Buhari, Nasarawa ve çevre eyalet halkının elektrik ihtiyacının karşılanmasında büyük öneme sahip olacak trafo merkezinin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Nijerya’daki ilk projelerine 2001’de başlayan Türk şirketi AK-AY Elektrik’in Nijerya Proje Koordinatörü Ulaş Aslan, AA muhabirine, bu projenin 3 yıl içinde tamamlandığını ve Nasarawa eyaletinin enerji talebinin tamamını karşılayacak büyüklükte olduğunu söyledi.

Günde ortalama 4 saat elektrik hizmeti alabilen halkın büyük bölümü enerji ihtiyacını jeneratörler aracılığıyla karşılıyor.

Elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü jeneratör ile karşılayan Nijerya’nın petrol ve doğalgaz açısından çok zengin bir ülke olduğunu ancak enerji sıkıntısı yaşadığını aktaran Aslan, “Ülkede enerji santralleri yüzde 5 kapasite ile çalışıyor. Bunun başlıca nedenleri arasında, elektrik üretimi için inşa edilen enerji santrallerinin bakım eksiklikleri, doğalgaz depolama işleminin maliyetli olması, ihracattaki bazı sıkıntılar, işletim sistemindeki eksiklikler ve dağıtım firmalarının yeterli altyapıyı kuramamış olması yer alıyor. Bu nedenle üretilenden çok daha az elektrik enerjisi halka ulaştırılıyor ve Nijerya’nın birçok bölgesinde elektrik sıkıntısı yaşanıyor.” diye konuştu.

Aslan, “Tamamlamış olduğumuz 2 adet 150 megavoltamper ve 2 adet 60 megavoltamper trafoya sahip 330/132/33 kilovolt indirici merkez, Nijerya’nın iletim ve dağıtım şebekesine önemli ölçüde katkı sağlayacak.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu