BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERRamazan

Türk okullarından mezun Ganalılar, kurdukları dernekle Gana’daki öğrencilere destek oluyor

Türk okullarından mezun Ganalılar, kurdukları dernekle ramazan ayında yatılı okullarda zor durumdaki Müslüman öğrencilere yardım ediyor.

İbn Haldun Üniversitesinden mezun olan Abdullai Mohammed, Musah Mohammed ve Murtala Mustapha Baba, kurdukları “Birlik Charity Foundation” adlı dernekle, Türkiye’de öğrendikleri yardımlaşma kültürünü örnek alarak Gana’daki öğrencilere destek oluyor.

Türkiye’de eğitim aldıktan sonra kendi ülkesinde bir şeyler yapmak istediğini dile getiren dernek kurucularından Abdullai Mohammed, “Arkadaşlarımla ‘Türkiye’de öğrendiğimiz yardımlaşmayı neden Gana’daki toplulukla paylaşmayalım’ diye düşündük. Türkiye’de yaşadık ve yardımlaşmanın nasıl yapıldığını gördük.” ifadesini kullandı.

Mohammed, derneğin geçen sene ramazandan önce kurulduğunu ve geçen sene farklı okullardaki öğrencilere yardım ettiklerini ifade etti.

Bu sene de öğrenciler dışında ihtiyaç sahibi ailelere de yardım etmeyi hedeflediklerini dile getiren Mohammed, “Yatılı okullarda ramazan ayında Müslüman öğrencilerin ne kadar zorlandığını biliyoruz. O yüzden bu mübarek ayda yatılı okullardaki Müslüman öğrencilerin sahur ve iftarlarına katkı sağlamak istedik. Az da olsa ramazan bereketini onlarla paylaşmak istedik.” dedi.

Yardımlar ramazandan sonra da sürecek

Yardım kampanyası kapsamında bir su kuyusu açtıklarını vurgulayan Mohammed, Gana’daki ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için Türk halkının da katkı sağladığını ifade etti.

Ramazandan sonra da yardımları sürdürmeyi planladıklarını söyleyen Mohammed, kurban Bayramı’nda da ihtiyaç sahibi tüm ailelerin yüzünü güldürmek istediklerini ve bu yardımın gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan Türk hayırseverlere teşekkürlerini iletti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu