BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKA

Türk iş sektörü, Türkiye Afrika Medya Zirvesi’nde konuştu

Türkiye Afrika Medya Zirvesi’nin ikinci gününde Türk iş dünyasından önde gelen isimlerinin yer aldığı bir panel gerçekleştirildi.

“Çözüm Ortağı Olarak Türk Şirketleri” isimli panelde, Doğyap İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Ali Doğan, SUMMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora, Albayrak İnşaat Proje Müdürü Yunus Yılmaz, THY Afrika’dan Sorumlu Satış Başkan Yardımcısı Hikmet Mesut Türkseven, Aktifbank Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku ve Karadeniz Holding Yönetim Kurulu Danışmanı Şander Gürbüz konuşmacılar arasında yer aldı.

THY, Afrika’da 40 ülkeye ve 62 destinasyona uçuş gerçekleştirecek

THY Afrika’dan Sorumlu Satış Başkan Yardımcısı Hikmet Mesut Türkseven, THY’nin Afrika ülkelerine destinasyonları hakkında bilgilendirmeler yaptı.

2006 senesine kadar Afrika’da THY’nin sadece 5 destinasyonunun olduğunu ifade eden Türkseven, bu tarihten sonra Afrika’ya uçuşların hızla arttığını belirtti.

Türkseven konuşmasında 1 Haziran itibariyle Güney Sudan’ın başkenti Juba’ya uçuşların başlayacağı müjdesini de verdi. Bu şekilde THY, Afrika’da 40 ülkeye ve 62 destinasyona uçuş gerçekleştirmiş olacak.

Albayrak İnşaat Proje Müdürü Yunus Yılmaz, Türk inşaat şirketlerinin kıtadaki faaliyetleri üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Türk modelinin ülkeleri borçlandırmak olmadığının altını çizen Yılmaz, birçok ülkenin Afrika’yı borç yatağına sokmak ve doğal kaynaklarından faydalanmak için bu ülkeleri, ihtiyaçları olmayan yatırım sözleşmelerine ittiklerini belirtti.

Konuşmasının devamında şirket çalışanlarının büyük çoğunluğunu o bölgede yaşayan insanlardan seçmeye özen gösterdiğini belirterek, “Gine’de 2200 çalışanımız var. Bunlardan sadece 40 tanesi Türk. Kalan çalışanlarımızın yerel çalışanlar olmasına özen gösteriyoruz. Kullandığımız vinçlerin değeri 6 milyon dolardan başlıyor. Biz bu pahalı aletlerin hepsini eğitimini verdiğimiz Somalili ve Gineli kardeşlerimize emanet ettik” dedi.

“Biz Afrika’ya gidip kalıcı iş yapacaksak medya ilişkilerimizi üst seviyeye çıkarmak zorundayız çünkü biz burada geçici değil kalıcı işler peşindeyiz”

Konuşmasında Türk şirketlerinin yabancı medyanın yalan haber ve manipülasyonlarına maruz kaldığını belirten Yılmaz, Türkiye’deki bir medya şirketi olarak medya alanındaki tecrübelerini kullanarak başlangıçta Batı Afrika özelinde daha sonrasında tüm Afrika’ya yayılacak şekilde bir medya platformu kurma hedeflerinin olduğunu söyledi.

Yabancı şirketlerin Türk şirketlerini tehdit olarak görmelerinden ötürü Türk şirketlerinin çalışmalarını manipüle edecek basına yanlış bilgilendirmeler yaptıklarını kaydeden Yılmaz, gerçekleştirilen zirvenin dezenformasyonla mücadelede süreci hızlandıracağını belirtti.

Konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bu ülkelerde iş yapmak istiyorsanız bu dezenformasyonla da mücadele etmeniz gerekiyor. Biz dolayısıyla yerel medya ile ilişki geliştirerek kendimizi en doğru şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Onlar da tabi bizi tanıyıp bizim iyi niyetimizi gördükçe, bizlere karşı destek olmaya başlıyorlar. Bu dönüşümün çok hızlı olduğunu düşünüyorum. Burada yapılan medya zirvesinin de bu süreci hızlandıracağına inanıyorum. Biz Afrika’ya gidip kalıcı iş yapacaksak medya ilişkilerimizi üst seviyeye çıkarmak zorundayız çünkü biz burada geçici değil kalıcı işler peşindeyiz.”

“Türk firmalarını tanımıyorlar tanıdıkça daha çok iş imkânı doğuyor.”

SUMMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora da konuşmacılar arasında yer aldı.

Konuşmasında, özellikle “yap-işlet” modeline dayalı yatırımlara ağırlık verdiğini söyleyen Bora, bu model ile hem uzun süreli iş birliği yapma imkânı doğduğu hem de karşılıklı güvenin sağlandığını ifade etti.

Sahra altı Afrika ülkelerinde kuzey Afrika ülkelerine kıyasen daha çok imkân elde ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Türk firmalarını tanımıyorlar, tanıdıkça daha çok iş imkânı doğuyor. Çünkü daha önce hiç görmedikleri bir ülkenin firmasıyla daha başarılı işler yapabileceklerini anlıyorlar.”

Aktif Bank Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, kıtadaki bankacılık faaliyetlerini değerlendirerek Aktif Bank’ın çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Şimdiye kadar 38 farklı Afrika ülkesini ziyaret ettiğini belirten Utku, “Şu an 48 Afrika ülkesi ile çalışıyoruz. Özellikle sahra altı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticareti kolaylaştıran bir kurumuz.” yorumunu yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu