BÖLGELERHABERLERORTA AFRİKA

Türk hayırseverler Çad’da okul açtı

 

İlke Kadın İlim Kültür ve Dayanışma Derneği (İLKDER), Çad’ın Lubana köyünde 6 derslikli bir ilkokul açtı. Açılış programında öğrencilere okul malzemeleri dağıtıldı.

İLKDER, Çad’ın başkent Encemine’ye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Lubana köyünde yapımı tamamlanan ilkokulun açılışını gerçekleştirdi. Törene Türkiye’nin Encemine Büyükelçisi Kemal Kaygısız, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Tuba Nur Sönmez, İLKDER Başkanı Özden Sönmez, Türkiye Maarif Vakfı Çad Temsilcisi İbrahim Duman, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Encemine Koordinatörü Melih Mücahit Ateş ve Çadlı yetkililer katıldı.

T.C. Encemine Büyükelçi Kaygısız, törende yaptığı konuşmada, “Çad ve Türkiye, her alanda ve her düzeyde iyi ilişkilere sahip. İlişkiler, her geçen gün daha da gelişiyor. Çadlı çocuklara ideal bir eğitim ortamı oluşturulması ve Çad’ın gelişimi için desteğimiz sürecek.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Tuba Nur Sönmez ise Çadlılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladığı konuşmasına “Okul bir toplumun, bir şehrin, bir köyün kalbidir. Bu okul sadece çocukların okuması için değil köydeki kadınların ve genç kızların, amcaların gelip faaliyetler yürüteceği, meslek edineceği bir yaşam merkezi olacak. Afrika bizim için kardeşten de öte.” ifadeleri ile devam etti. Ayrıca bunun bir başlangıç olduğunu belirten Sönmez, başka destek projelerinin de müjdesini verdi.

Okulun yanına mescit ve su kuyusu da inşa ettiren derneğin açılış töreni, okul çevresine fidan dikiminin ardından sona erdi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu