BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERYAŞAM

Türk-Güney Afrika Gençlik Birliği (TÜRKSAY), Cape Town’da 23 Nisan etkinliği düzenledi

Türk-Güney Afrika Gençlik Birliği (TÜRKSAY) üyesi gençler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

Cape Town’un Ottery semtinde gerçekleştirilen etkinliğe, TÜRKSAY üyesi gençlerin yanı sıra yerel bölgede yaşayan vatandaşlar, yerel STK temsilcileri, yerel basın mensupları ve yetim çocuklar katıldı.

Etkinlik sırasında TÜRKSAY ile Fusion Inyameko Vakfı arasında “Child Headed Homes” projesine ilişkin bir mutabakat zaptı imzalandı.

TÜRKSAY Genel Sekreteri Reşat Onur Er, projeden yararlanacak çocuklara yönelik konuşmasında 23 Nisan’ın önemini anlattı.

Er, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk çocuklara ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.’ diye seslenmiştir. Bu doğrultuda Güney Afrika Cumhuriyeti’nin geleceğine ışık tutacak olan da geleceğin liderleri de sizlersiniz. Geleceğin liderleri olabilmenizi teminen TÜRKSAY olarak size elimizden gelen tüm yardım ve desteği sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin sonunda çocuklara bayram harçlığı ve hediyeler dağıtıldı.

TÜRKSAY tarafından fonlanan proje kapsamında, Cape Town’un en fakir bölgelerinden olan Cape Flats bölgesinde, ebeveynleri ve yetişkin bir bakıcısı olmayan büyük çocuğun tipik olarak kardeşlere, kuzenlere ve yeğenlere baktığı evler ve barakalarda yaşayan 50 yetim çocuğun 1 yıllık yaşam masrafı karşılanacak.

Proje, çeşitli sebeplerle çocukların sığındığı yüzlerce ev bulunan Cape Flats bölgesinde çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak, onlara eğitim desteği sağlamak ve kişisel gelişimlerini destekleyen faaliyetler gerçekleştirme amacı güdüyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu