HABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKA

Tunus’tan BM ve uluslararası kuruluşlara “İsrail’in Gazze’ye saldırılarını durdurma” çağrısı

Tunus Dışişleri Bakanı Nebil Ammar, “Filistin halkına yönelik saldırıların derhal durdurulması” için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve uluslararası kuruluşlara çağrıda bulundu.

Tunus Dışişleri Bakanlığından konuya dair yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Ammar’ın BM Güvenlik Konseyine üye ülkelerdeki mevkidaşlarına ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren kuruluşlara “Filistin halkına yönelik saldırıların derhal durdurulması” için mesaj gönderdiği belirtildi.

Ammar’ın, BM, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, AfrikaBirliği, Uluslararası Frankofon Örgütü ve Avrupa Birliği temsilcilerine mesaj gönderdiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İşgal güçlerinin Filistin halkına karşı devam eden acımasız saldırganlığından dolayı Gazze’deki insani durum modern tarihte eşi benzeri görülmemiş şekilde kötüleşti. İşgal altındaki Filistin’e ve savunmasız sivillere yönelik sistematik saldırıların durdurulması için uluslararası çabalar birleşmelidir.”

Açıklamada, Gazze’ye acil insani yardımın güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde ulaştırılabilmesi için de tüm yolların açılması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu