BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Tunus’taki Nahda Hareketi ‘lobicilik faaliyeti’ davasında beraat etti

Tunus’ta Nahda Hareketi, “seçim kampanyası için yurt dışından dış fon ve lobi hizmeti almak” suçlamasıyla açılan davadan berat etti.

Nahda Hareketi Yönetim Kurulu üyesi Sami el-Tariki, partisine 2019’daki seçim kampanyası sırasında “dış fon ve lobi hizmeti almak” suçlamasıyla açılan davaya ilişkin AA muhabirine açıklamada,

Söz konusu davanın Sayıştay’ın raporuna dayandırıldığını belirten Tariki, “2019 Parlamento seçimlerine ilişkin yayımlanan Sayıştay raporunda, başkent Tunus birinci listesinden seçime giren Nahda milletvekili adaylarının yurt dışından mali destek aldıkları yönünde iddialar yer aldı.” ifadelerinde bulundu.

Nahda Hareketini yıpratmaya yönelik ortaya atılan iddialar olduğunu belirten Tariki, “Soruşturmanın tamamlanmasının ardından açılan davada mahkeme heyeti sanıkların dinlenmesine gerek olmadığına karar verdi. Yani sanıklar beraat etti.” dedi.

Nahda Hareketi ve Tunus’un Kalbi Partisine “dış destek” soruşturması

2019’daki seçim kampanyası sırasında Nahda Hareketi ve Tunus’un Kalbi Partisine, “dış fon ve lobi hizmeti almak” suçlamasıyla Temmuz 2021’de dava açılmıştı.

Suçlamalar arasında Nahda Hareketinin ABD merkezli bir “lobicilik” firmasıyla 30 bin dolar karşılığı anlaşma yaptığı da yer alıyor.

Nahda Hareketi ise tüm bu suçlamaları reddediyor.

Tunus’ta siyasi kriz

Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz’da Meclisin çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinin ardından 22 Eylül’de de bazı yeni kararnameler yayımlamıştı.

Bu kararnamelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkisi genişletilmiş, ayrıca yasa tekliflerinin Anayasa’ya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon da feshedilmişti.

Said’in aldığı tüm bu kararlar ülkede bir tür “istisnai durum” oluşmasına yol açmıştı.

Ülkedeki krizden çıkmak için birçok siyasi ve sivil toplum kuruluşu geniş kapsamlı “ulusal diyalog” çağrısı yapıyor.

Ülkedeki bazı kesimler, Said’in Meclis’i saf dışı bırakan kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve Tunus’un demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu