BÖLGELERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Tunus’taki 8. Kartaca Müzik Günleri sona erdi

Aralarında Filistin, Lübnan, Ürdün, Mısır, Fas, Fransa, Belçika, Kamerun ve Mali'nin de bulunduğu 18 ülkeden yaklaşık 40 müzik performansının sergilendiği Kartaca Müzik Günleri, yaklaşık 16 bin kişi tarafından takip edildi

Tunus’ta 18 ülkenin katılımıyla 21 Ocak’ta başlayan 8.Kartaca Müzik Günleri sona erdi.

Başkent Tunus’taki Kültür Kenti isimli gösteri merkezinde yer alan Opera Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Kartaca Müzik Günleri’nin kapanış töreninde, Tunus asıllı ABD’li sanatçı Yasin Bularas sahne aldı.

Organizasyonun sanat yönetmeni Dursaf el-Hamdani, törendeki konuşmasında, bu yıl farklı ülkelerden müzisyenlerin katılımıyla çeşitli alanlarda etkinlikler gerçekleştirildiğini belirtti.

Festivalin yapım direktörü Munzir Felah da Tunus resmi haber ajansı TAP’a yaptığı açıklamada, bu yıl, 18 ülkeden yaklaşık 40 müzik performansının sergilendiği Kartaca Müzik Günleri’nin yaklaşık 16 bin kişi tarafından takip edildiğini kaydetti.

“Sunulan program çeşitliliği sayesinde, organizasyona geniş bir izleyici kitlesinin ilgisi sağlandı.” diyen Felah, Kartaca Müzik Günleri’nin, Arap ve Afrika kimliğinin uluslararası müzik tarzlarının katılımıyla şekillendiğini belirtti.

Felah, festival kapsamında proje sahipleriyle yapımcılar ve dağıtımcılar arasında bazı ön anlaşmalar imzalandığını ve festivalin uluslararası yaz festivallerinde birçok müzik projesine kapı açacağını kaydetti.

8. Kartaca Müzik Günleri, aralarında Filistin, Lübnan, Ürdün, Mısır, Fas, Fransa, Belçika, Kamerun ve Mali’nin de bulunduğu 18 ülkenin katılımıyla 21 Ocak’ta başlamıştı.

Tunus Kültür Bakanlığınca düzenlenen “Kartaca Müzik Günleri” ilk olarak Aralık 2010’da gerçekleştirilmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu