HABERLERKUZEY AFRİKA

Tunus’ta yılın başından beri 205 düzensiz göç girişimi engellendi

Tunus’ta İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sahil Güvenlik Genel Müdürü Vahid Bin Ali başkanlığında, 2022 yılı içerisinde yapılan yasa dışı göç girişimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İçişleri Bakanı Bin Ali yaptığı açıklamada, “1 Ocak ile 20 Nisan tarihleri arasında yasa dışı yollarla İtalya’ya geçmeye çalışan 205 düzensiz göç girişimi engellendi.” ifadelerini kullandı. Güvenlik güçleri tarafından düzenli olarak yasa dışı göç girişimlerine yönelik operasyonların düzenlendiğini açıklayan Bin Ali, “2022 yılı içerisinde güvenlik güçlerinin operasyonları sonucu 2 bin 249’u yabancı, 911’i Tunuslu olmak üzere deniz sınırlarını geçmeye çalışan 3 bin 160 kişi gözaltına alındı. Aynı dönem içerisinde 8’i yabancı olmak üzere 140 insan kaçakçısı tutuklandı.” diye konuştu.

16 Mart tarihinde Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu tarafından yayınlanan göç raporunda, son 5 yılda 6 bin 800’ü reşit olmayan çocuk olmak üzere 42 bin 703 düzensiz göçmenin yasa dışı yollarla İtalya’ya geçtiği, 53 bin 524 kişinin ise engellendiği yer alıyor.

Avrupa’ya ulaşmak isteyen göçmenler için Tunus, Fas, Libya gibi kuzey Afrika ülkeleri oldukça büyük önem arz ediyor. Her yıl binlerce göçmen Avrupa’da daha iyi bir hayat bulacağı umuduyla Akdeniz’i geçmeye çalışırken onlarcası bu tehlikeli yolculukta yaşamını kaybediyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu