HABERLERKUZEY AFRİKA

Tunus’ta hakimler 6 Haziran’dan beri greve devam ediyor

Tunus’ta hakimler, Cumhurbaşkanı Kays Said’in yargı kararnamesini 6 Haziran’dan beri protesto ediyor.

1 Haziran tarihli kararnamede 57 hâkim görevden alınmıştı. 6 Haziran’dan beri genel grevde olan hakimler, şimdi de açlık grevine hazırlanıyor.

Görevden alınan Tunus Genç Hakimler Derneği Başkanı Murad Mesudi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine kıdem tazminatı ödenmeye çalışıldığını belirterek, “Yasalara bağlı olduğumuz ve muhaliflere karşı talep edilen takibatları yapmadığımız için hakkımızda herhangi bir disiplin cezası olmadan görevden alındık. Tekrar işe dönmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.”

Çarşamba gününden itibaren açlık grevine hazırlandıklarının altını çizen Mesudi, genel greve katılım oranının yüzde 99 civarında gerçekleştiğini kaydetti.

 

Ne olmuştu?

Tunus Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz 2021’de açıkladığı olağanüstü kararlar sebebiyle ülkede “istisnai durum” oluşmuştu.

Bazı kesimlerce “darbe” olarak da nitelendirilen Said’in kararları arasında; meclisin çalışmalarının durdurulması, milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ve erken seçim ilanı yer alıyor.

Said’in kararları ile ülkenin demokrasiden uzaklaştığı savunuluyor.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu