BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Tunus’ta genel seçimlerin nihai sonuçları açıklandı

İlk turu 17 Aralık 2020'de, ikinci turu da 29 Ocak'ta yapılan erken genel seçim sonuçlarına göre 161 sandalyeli Meclis'e 154 milletvekili seçildi

Tunus’ta ilk turu 17 Aralık 2022’de, ikinci turu ise 29 Ocak’ta yapılan erken genel seçimlerin nihai sonuçları açıklandı.

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, erken genel seçim sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Tunus Halk Temsilciler Meclisi, yurt dışındaki 7 seçim bölgesinden herhangi bir aday başvurusu olmadığı için 161 sandalyeli Meclis’te, 154 milletvekili ile çalışmaya başlayacak.” ifadelerine yer verildi.

Aday çıkmayan 7 seçim bölgesinde önümüzdeki tarihlerde kısmi seçim yapılacağı kaydedilen açıklamada, seçilen milletvekillerinin 8 Mart’ta Meclis’te ilk toplantılarını yapmalarının planlandığı belirtildi.

Tunus’ta iki turlu seçim sistemi

Cumhurbaşkanı Kays Said’in geçen yıl duyurduğu yeni seçim yasasına göre Meclis’te daha önce 217 olan sandalye sayısı 10’u diasporada olmak üzere 161’e indirildi.

Milletvekili adaylığına ferdi başvuruların yapılabildiği yeni sistemde, siyasi partiler seçim çalışması yürütemiyor.

İki turlu seçim sisteminin benimsendiği yeni yasaya göre, adayların ilk turda milletvekili seçilebilmesi için oyların yarıdan bir fazlasını alması gerekiyor.

Bu oy oranına ulaşılamayan bölgelerde en çok oyu alan iki adayın katılacağı ikinci tur seçimler yapılıyor.

Tunus’ta siyasi kriz ve erken genel seçimler

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de Meclis’in çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

Ülkede 25 Temmuz 2022’de seçmenlerin yüzde 30,5’inin katılımıyla düzenlenen referandumda yeni anayasa kabul edilmişti.

Siyasi partilerin çoğunluğunun seçimleri boykot ettiği Tunus’ta 17 Aralık 2022’de yapılan erken genel seçimlerin ilk turuna katılım da yüzde 11,22’de kalmıştı. Seçimlere “rekor seviyedeki” düşük katılımın ardından muhalefet partileri, Kays Said’in meşruiyetini kaybettiğini savunarak cumhurbaşkanlığı seçiminin öne alınması çağrısı yapmıştı.

29 Ocak’ta düzenlenen ikinci tur seçimlerine ise katılım yüzde 11,4 oranında gerçekleşmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu