HABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKA

Tunus’ta erken seçimler için yurt dışında oy verme işlemi başladı

Tunus'taki siyasi partilerin çoğu Cumhurbaşkanı Kays Said'in olağanüstü kararlarının gölgesinde gidilen seçimi boykot edeceklerini açıklamıştı

Tunus’ta 17 Aralık’ta düzenlenecek parlamento seçimleri kapsamında yurt dışında oy kullanma işlemi başladı.
Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, yaptığı açıklamada, yurt dışında yaşayan Tunuslular için Fransa ve İtalya’da kurulan sandıklarda yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme işleminin 17 Aralık saat 18.00’e kadar devam edeceğini belirtti.

Kurul, erken genel seçimler kapsamında Fransa’da iki, İtalya’da ise bir bölge için oy verildiğini hatırlattı.

Yurt dışında 10 milletvekilliği kontenjanı için 3 aday var

Tunus’ta geçen aylarda Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından duyurulan yeni seçim yasasına göre Mecliste daha önce 217 olan sandalye sayısı 10’u diasporada olmak üzere 161’e indirilmişti.

Seçim yasasının değişmesiyle siyasi partilerin hazırladığı listeler yerine “şahsi başvuru” yönteminin uygulandığı 2022 seçimlerinde adaylara seçime katılacakları bölgede ikamet eden 400 kişiden imza toplama mecburiyeti getirildi.

Yurt dışına ayrılan 10 milletvekilliği kontenjanı için sadece 3 bölgeden birer aday başvurdu.

Tunus’taki siyasi kriz

Tunus, 17 Aralık’taki erken genel seçimlere Cumhurbaşkanı Kays Said’in olağanüstü kararlarının gölgesinde gidiyor.

Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek, yürütme organını tamamen kendine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

Ülkede 25 Temmuz’da seçmenlerin yüzde 30,5 katılımıyla düzenlenen referandumda, yüzde 94,6 evet oyuyla yeni anayasa kabul edildi.

Partilerin çoğu seçimi boykot ediyor

Cumhurbaşkanı Said, 15 Eylül’de de erken genel seçimlerde uygulanacak yeni seçim yasasını duyurmuştu.

Yeni seçim yasasının ilanının ardından Nahda Hareketi, Tunus’un Kalbi Partisi, Demokratik Akım Partisi, Özgür Anayasa Partisi, Afak Tunus Partisi gibi Tunus Meclisi’nde varlık gösteren önemli siyasi partiler ile muhaliflerin çatı oluşumu Tunus Ulusal Kurtuluş Cephesi peş peşe yaptıkları açıklamalarla seçimleri boykot edeceklerini duyurmuştu.

Kaynak: AA/Mehmet Akif Turan 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu