BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKAYAŞAM

Tunus’ta, Avrupa’nın düzensiz göç politikaları protesto edildi

Tunus merkezli sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla başkent Tunus'ta bulunan Avrupa Birliği temsilciliği önünde toplanan aktivistler, AB'nin düzensiz göçü engellemek için uyguladığı politikaları eleştirdi.

Eylemciler, çeşitli dövizler taşıyarak göçmenlerle dayanışma çağrısında bulundu ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye tepki gösterdi. Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu Sözcüsü Ramazan Bin Ömer, AB’nin göç politikalarını eleştirerek, göçmen krizini başka ülkelere taşımasını durdurması gerektiğini ifade etti.

Bin Ömer ayrıca, Tunus’u göçmenler için hapishane gibi kullanmaktan vazgeçilmesi ve göçmenlere daha insani şartlar altında müdahale edilmesi çağrısında bulundu. Gösteriye katılan aktivistler arasında Hinda eş-Şenave de, göçmen krizinin yapay bir kriz olduğunu belirterek AB’nin sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla gösteri düzenlendiğini söyledi.

Tunus’ta düzensiz göçmen sorunu ise her yıl binlerce Afrikalı göçmenin Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geldiği bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Tunus’un Sfaks kenti, göçmenlerin Lampedusa’ya ulaşma çabaları için önemli bir nokta olarak öne çıkıyor. Avrupa Komisyonu ise Tunus ile AB arasında imzalanan mutabakat zaptı kapsamında Tunus’a yardım tahsis ettiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu