BÖLGELERKUZEY AFRİKA

Tunus’ta Anayasa referandumunda oy kullanacak kişi sayısı 9 milyonu aştı

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, 25 Temmuz’da yapılması planlanan yeni Anayasa referandumunda oy kullanmak için kaydolan seçmen sayısının 9 milyon 296 bin 64 olduğunu söyledi.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Faruk Buasker, 25 Temmuz yeni Anayasa referandumu hakkında bilgi verme amacıyla başkent Tunus’ta basın toplantısı düzenledi.

Seçim kurulunun referandumu düzenlemeye hazır olduğunu belirten Buasker, “Son kayıtlarımıza göre Anayasa referandumuna katılacak kayıtlı seçmen sayısı 9 milyon 296 bin 64. Seçim kurulu, referandum sürecini denetleyecek ve sandıkların güvenliğini sağlamak için 84 bin görevli istihdam edecek. Sandıkların güvenliğini sağlamak için ordu ve güvenlik güçleriyle işbirliği içerisinde çalışacağız.” dedi.

Bausker, oy verme işleminin 06.00-22.00 saat aralığında tamamlanacağını söyleyerek yurt dışında ikamet eden Tunusluların 23 ile 25 Temmuz tarihleri arasında büyükelçiliklerde kurulacak sandıklarda oy kullanma işlemini gerçekleştireceklerini ifade etti.

Yeni Anayasa referandumu için yeni seçim kurulu üyeleri atandı

Tunus Resmi Gazetesinde 22 Nisan’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 20 Aralık 2012’de kurulan anayasal kurumlardan Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu ile ilgili hükümlerde değişikliğe gidilerek kurul başkanı ve diğer 7 üyenin Cumhurbaşkanı tarafından seçilebileceği ilan edilmişti.

9 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Said tarafından Bağımsız Yüksek Seçim Kuruluna yapılan atamalarda kurum başkanlığına eski üyelerden Buasker getirildi.

Kurulun diğer 6 üyesi olarak ise Sami bin Selame, Muhammed et-Telili, el-Habib er-Rebi, Mahir el-Cedidi, Mahmud el-Vairi, Muhammed Nevfel bulunuyor.

Tunus’ta 2012’den bu yana seçimleri denetleyen anayasal bir kurum olan Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, çoğunluğunu Meclisin seçtiği 9 üyeden oluşuyordu. Kurulda 6 yıllık görev süresi bulunan üyelerin üçte biri her 2 yılda bir yenileniyordu.

Tunus’ta siyasi kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz 2021’de açıkladığı olağanüstü kararlar sebebiyle ülkede “istisnai durum” oluşmuştu.

Tunus’ta siyasi kriz Tunus Cumhurbaşkanı, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de Anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de ise erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını ilan etmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu