BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Tunuslu hakimler, yürütme organının yargıyı hedef alan kararlarını protesto ediyor

Tunuslu hakimler, Cumhurbaşkanı Said’in Yüksek Yargı Konseyini feshederek yerine yeni bir yargı organı oluşturma kararına tepkilerini gösterdi.

Gösterilerde bulunan Yargıtay Tetkik Hâkimi Muhammed Ali el-Fecayidi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Tunus Hakimler Derneğinin yargı erkine ilişkin net bir duruşu var. Yargının yetki ve bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.
Fecayidi sözlerine “Bu, özgürlükleri, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savunan tüm Tunusluların meselesidir” diyerek devam etti.
Hakimlerin bu yeni kararı protesto etmesinin en büyük sebebini Yüksek Yargı Konseyini fesheden 11 numaralı kararnamenin beraberinde oluşturulan yeni konseyde yargının bağımsızlığına uymayacak şekilde tüm konsey üyelerinin Cumhurbaşkanı Said tarafından seçilmesi oluşturuyor.


Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz 2021’de ilan ettiği olağanüstü kararlarla ülkede “istisnai durum” oluşmasına sebebiyet vermişti.
Meclisin çalışmalarına ara verdirip ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran Said, 22 Eylül 2021’de cumhurbaşkanının yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendisine bağlamıştı.
Geçtiğimiz haftalarda Said’in, Yüksek Yargı Konseyinin feshedildiğini duyurması da Tunuslu hakimler tarafından protesto ediliyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu