HABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Tunuslu aşçı “yöresel salatayla” uluslararası yarışmalarda 5 altın madalya kazandı

Tunuslu aşçı Şahide Bufaide, basit hazırlanışıyla ön plana çıkan ve ülkenin önemli tatları arasında yer alan yöresel salatayla uluslararası yarışmalarda 5 altın madalya kazandı.

Tunus sofralarının adeta vazgeçilmezi sayılan “Salata Meşvi”, ızgarada közlenen biber, soğan, domates ve sarımsağın doğrandıktan sonra çeşitli baharatlarla tatlandırılıp zeytinyağı katılarak servis edildiği yöresel bir salata. Her türlü et yemeğinin yanında tüketilen “Salata Meşvi”, sandviçlerde sos şeklinde kullanılmasının yanı sıra tek olarak da tüketiliyor.

Ülkenin sahil kentlerinden Nabil’de yaşayan aşçı Bufaide, şehir merkezindeki çarşıda bulunan 5-6 metrekarelik dükkanında, müşterilerine özenle ikram ettiği bu yöresel lezzetle, birkaç kez uluslararası alanda ödül aldı.

Ülkede kırsal bölgelerde faaliyet gösteren Tarım ve Köy İşleri Enstitüsü mezunu Bufaide, 19 yıldır aşçılık yaptığını söyledi.

İşini çok sevdiğini anlatan Bufaide, “İşime aşığım. Müşterilerime sunduğum yemeklerin kalitesini her zaman korumaya çalışırım, bu benim için maddi kazançtan daha önemli. Bu yüzden sebzelerimi doğrudan çiftliklerden ve köylülerden alıyorum. Yemeklerimi, doğal ve kimyasal gübrenin kullanılmadığı sağlıklı sebzelerden yapıyorum. Sağlık benim için her şeyden önemli.” dedi.

Nabil pazarında yıllardır hizmet verdiğini aktaran Bufaide, “Kendim hazırladığım Salata Meşvi’ye, Nabil’e ait baharatlardan da ekliyorum. Bu salatanın daha da lezzetli olmasını sağlıyor.” diye konuştu.

Nabil’den uluslararası yemek yarışmalarına

Yaşadığı Nabil’de, yaptığı salatanın lezzetinin dilden dile dolaştığını ifade eden Bufaide, bu nedenle yemek yarışmalarına katılması için teklifler aldığını söyledi.

İlk başta yerel yarışmalara katıldığını burada iyi dereceler almasının ardından uluslararası yarışmalara katıldığını aktaran Bufaide, Fransa, Belçika, Fas, Cezayir, Malta ve İtalya’daki uluslararası yemek yarışmalarında 5’i altın, diğerleri bronz ve gümüş 7 madalya aldığını belirtti.

Ödül aldığı salatanın Tunus’ta her evde hazırlandığını hatırlatan Şahide Bufaide, kendi tarifini şöyle anlattı:

“Sebzeleri ilk başta mangalda iyice közlüyorum. Ardından küçük küçük doğradığım sebzeleri ve baharatları geleneksel yöntemlerle, karışacak şekilde bakır havanda dövüyorum. Elektrikli aletler kullanarak daha hızlı yapılabilir fakat aynı tadı vermediği için geleneksel yöntemleri kullanmaya devam ediyorum.”

Kaynak: AA/Mehmet Akif Turan

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu