BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Tunus Dışişleri Bakanı Othman Jerand: Ukrayna’daki Tunus vatandaşlarından dolayı endişeliyiz

Tunus Cumhurbaşkanı Said, perşembe günü Facebook sayfasında paylaştığı videoda Ukrayna’da yaşayan bazı Tunus vatandaşlarının kara sınırı ile Polonya’ya tahliye edildiğini bildirdi.

Konuşmasında “Şimdi yapılması gereken Tunus vatandaşlarının Tunus’a geri dönmelerini veya komşu ülkelerde savaş sona erene kadar güvenli bir şekilde kalmalarını sağlamaktır, bunun için çalışmalarımız sürüyor.” ifadelerine de yer verdi.

Ukrayna Tunus Birliği Başkanı Tarık El-Ulvi’nin vermiş olduğu bilgilere göre, Ukrayna’da 1500’den fazla olduğu bilinen Tunus vatandaşları temelde 4 şehirde bulunuyorlar: Odessa, Dnipropetrovsk, Harkov ve başkent Kiev. Perşembe günü ilerleyen saatlerde Tunus Dışişleri Bakanı Othman Jerandi; Ukrayna Büyükelçisi Volodymyr Khomanats, Polonya Büyükelçisi Lydia Milka Wisorkiewicz ve Romanya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Constantin Tudor ile yaptığı koordinasyon toplantısında Ukrayna’daki son gelişmelerden dolayı Ukrayna’daki Tunus halkının olumsuz etkilenmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Othman Jerandi, toplantıda büyükelçilerden “Tunus vatandaşlarının Polonya ve Romanya devletleriyle olası kara sınır geçişlerine yönelik güvenli yollardan geçişlerini kolaylaştırmak için ülkelerinin yetkilileriyle iş birliği ve koordinasyon sağlamalarını ve komşu ülkelere güvenli bir şekilde girmelerini sağlamak için gerekli önlemleri almalarını talep etti.

Yine Tunus Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Jerandi’nin; Ukrayna’daki Tunus topluluğu üyelerinin güvenliğinin sağlanması ve ülkeye geri dönüşlerinin sağlanmasını görüşmek üzere Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Hilâl-i Ahmer, Uluslararası Göç Örgütü ve Tunus Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcileriyle bir araya geldiği belirtildi.
Perşembe günü erken saatlerde Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatması sonucu dünyanın birçok ülkesinden Moskova’ya sert tepkiler yağdı.
Geçtiğimiz pazar günü Tunus Dışişleri Bakanlığı tarafından Ukrayna’daki vatandaşların ülkeyi terk etmesi çağrısı yapılmıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu