BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Tunus Dışişleri Bakanı, İİT üyesi ülkelerini Filistin halkına karşı sorumluluk üstlenmeye davet etti

Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bakanlar Dışişleri Konseyi’nde İsrail’in Filistin halkına yönelik ihlallerine son verme çağrısı yaptı.

Cerendi yaptığı konuşmasında, Filistin davasının sorumluluk alma, zorluklara ortak bir yanıt verme, kuruluşun gündeme getirilen konularda ortak bir duruşa sahip olmasının ve bunları aynı uluslararası standart ve kriterlere göre çözmesinin önemine ve ekonomik alanlarda ortaklıklar kurma konularına değindi.

Cerendi, İİT üyesi ülkeleri, Filistin halkına karşı sorumluluk üstlenmeye davet ettiği konuşmasında, “İsrail’in günlük hak ihlallerine, kutsal değerlere yönelik saldırılarına ve Filistin halkına dayattığı yerleşim politikalarına son verme” çağrısı yaptı.

Terör ve şiddet eylemlerine karşı önleyici mekanizmaların oluşturulması gerektiğinin altını çizen Cerendi, insan kaçakçılığı, yasadışı göç ve uluslararası suçlarla mücadele etmek için dayanışma içerisinde ortak çalışmanın önemini vurguladı.

Uluslararası piyasalarda yaşanan ekonomik krize de değinen Cerendi, “Tüm Arap ve İslam ülkeleri finans konusunda uzmanlaşmış kurumların katkılarıyla, ekonomik ve kalkınma alanlarında daha güçlü ortaklıklar kurmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İİT’ye üye 57 ülkenin dışişleri bakanlarının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Arap Birliği ve Körfez İşbirliği Konseyinden (KİK) temsilciler de katıldı.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil ettiği toplantıda, Filistin, Cammu Keşmir, Afganistan meseleleri, dünyada artan İslamofobi, iklim değişikliği ve aşı eşitsizliği gibi konular ele alındı.

Başkent İslamabad’daki Pakistan Ulusal Meclisinde başlayan İslam İşbirliği Teşkilatı 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı bugün başladı.

İİT Dışişleri Bakanları Konseyi tarafından Müslüman dünyasının karşılaştığı sorunlar ele alınacak toplantının bu yılki teması “Birlik, Adalet ve Kalkınma için Ortaklıklar Kurmak’ oldu.

Başkent İslamabad’daki Pakistan Ulusal Meclisinde başlayan İslam İşbirliği Teşkilatı 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı 23 Mart’ta sona erecek.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu