BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Tümgeneral Gebremedhin, Addis Ababa hapishanesinde öldü

Tigraylılar, Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri’nde Tümgeneral Gebremedhin Fikadu, diğer adıyla Wedi Necho’nun beklenmedik ölümünün yasını tuttu.

Wedi Necho , 10 Kasım 2020’de tutuklandıktan sonra gözaltına alındığı Kality hapishanesinde 02 Mayıs Pazartesi günü hayatını kaybetti . Cenazesi 04 Mayıs Çarşamba günü Addis Ababa’daki Holy Trinity Katedrali’nde defnedildi. Cenazeye katılan Tigraylılar, gözaltındaki diğer Tigraylıların serbest bırakılması çağrısında bulunan bir protesto gösterisi düzenlediler.

Cenaze törenine Etiyopya Ortodoks Tewahdo Kilisesi Patriği Abune Mathias’ın yanı sıra aile üyeleri, akrabaları ve çok sayıda yaslı kişi katıldı. Cenaze töreninde toplanan Tigray yaslıları, Tigray mahkumlarının serbest bırakılması çağrısında bulunan bir protesto gösterisi düzenlediler.

Edinilen bilgilere göre, Tümgeneral Gebremedhin Fekadu, yerel saatle sabah 9:30 sıralarında, Federal Hapishaneler Komisyonu Kaliti Yüksek Gözaltı Merkezinde eşi ve çocuğu tarafından ziyaret edildi ve ailesiyle konuşurken aniden yere yığıldı. Federal Hapishane Komisyonu tarafından yapılan kısa bir taziye duyurusuna göre, ailesiyle birlikte yakındaki bir tıbbi tesise götürüldü ve daha sonra olay yerinde öldüğü açıklandı.

Tümgeneral Gebremedhin, eski meslektaşlarının da yer aldığı dava dosyasının ilk sanığıydı ve Savunma Muhabere ve Elektronik Siber Başkanlığı görevindeyken telsiz haberleşmesini kesmek ve telsiz ekipmanlarını TPLF’ye devretmekle suçlarında yargılanıyordu.

Adalet Bakanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Fekadu Tsega konuyla ilgili olarak Federal Cezaevleri Komisyonu’ndan yaşananların ardından ailesiyle birlikte tıbbi bir tesise götürüldüğüne dair bilgi aldığını ve ölümünün ilan edildiğini bildiğini söyledi. Fekadu, ölüm nedeninin belirlenmesi için otopsi yapıldığını ancak sonucun hemen elde edilemediğini söyledi.

Herhangi bir tıbbi tedavi görüp görmediği sorulduğunda ise Fekadu, “gözlerini tedavi ettiği” bilgisi olduğunu söyledi. Bunun dışında herhangi bir tıbbi işlem hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Tigray makamları 04 Mayıs’ta yaptıkları açıklamada üzüntülerini dile getirdiler ve “tarafsız bir uluslararası oluşum tarafından bağımsız bir soruşturma yürütülmesini” talep ettiler.

Tümgeneral Gebremedhin’in yakınının verdiği bilgiye göre, daha önce hiç hasta olmamıştı ve sağlıklıydı. Aynı şekilde savunma avukatı da ertesi gün mahkeme randevusu olduğunu ve müvekkiliyle 28 ve 29 Nisan tarihlerinde geçen Perşembe ve Cuma günü görüştüğünde sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu