HABERLER

TRT-Afrika Yayın Birliği 1. Yayıncılık Zirvesi ve TRT Afrika Lansman Töreni

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT-Afrika Yayın Birliği 1. Yayıncılık Zirvesi ve TRT Afrika Lansman Töreni’nde yaptığı konuşmada, “asrın felaketi” olarak nitelenen, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde Türkiye’ye destek veren Afrika ülkelerine teşekkür etti.

Afrikalı dostları İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Altun, gerçekleştirilen programın ülkeler arasında ivme kazanan ilişkileri daha da güçlendirmesini ve işbirliği olanaklarını artırması temennisinde bulundu.

Türkiye’nin Afrika politikasının siyasi, insani, iktisadi ve kültürel alanlarda ikili, bölgesel, kıtasal ve küresel boyutlarda yürütüldüğüne dikkati çeken Altun, “Tarihsel bağlara da sahip olduğumuz Afrika’da hiçbir zaman sömürge geçmişimiz olmadığı gibi kıtaya yönelik kolonyal yaklaşımlara da her daim karşı çıktık. Dünyanın en büyük imparatorluklarından birinin bakiyesi olan Türkiye, bu anlamda, dünya siyasetinde ve tarihinde çok özel bir konumda bulunuyor. Bu müstesna duruşumuz, Afrika ülkeleriyle ilişkilerde bizi ayrıcalıklı bir konuma yerleştiriyor.” ifadesini kullandı.

Bugün de aynı şekilde kıta ülkeleriyle işbirliğinin, eşit ortaklık ve karşılıklı yarar temelinde ilerlediğini, Afrika’nın barış ve istikrarına, ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini aktaran Altun, bu noktada “Afrika’nın sorunlarına Afrikalı çözümler” ilkesiyle hareket ettiklerini belirtti.

“Türkiye, bütün alanlarda Afrika’nın yanındadır”

Anadolu Ajansı (AA) ve TRT’nin Afrika’daki gelişmelerin dünyaya anlatılmasında kilit rol oynadığına değinen Altun, Afrika’yla gelişmekte olan ilişkilerin somut örneklerinden birinin de “kazan-kazan” ilkesi temelinde katlanarak artan ticaret verileri olduğunu söyledi.

Altun, kıtayla toplam ticaretin 2000’lerin başında 4 milyar dolar düzeyinde olduğunu, 2022 yılı sonu itibarıyla 10 kattan fazla artarak 40,7 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Türk müteahhitlik firmalarının Afrika’da üstlendiği projelerin hacminin ise 82 milyar doları aştığını vurgulayan Altun, Afrika’daki doğrudan yatırımların toplam değerinin 7 milyar dolar seviyesinde olduğunu anlattı.

Türk şirketlerinin altyapı, enerji, savunma ve gıda başta olmak üzere her alanda Afrika halkları tarafından “çözüm ortağı” olarak kabul edildiğinin altını çizen Altun, “Görüldüğü üzere Türkiye, eğitimden sağlığa, kalkınma yardımlarından ekonomik işbirliğine, güvenlikten altyapı yatırımlarına, bütün alanlarda Afrika’nın yanındadır, yanında olmayı sürdürecektir. Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile kurduğu bu müstesna ilişki, dünyaya da örnek teşkil etmektedir.” dedi.

Afrika ile ilişkilerin, Türk dış politikasının öncelikleri arasında olduğunu vurgulayan Altun, şöyle devam etti:

“Ülkemizin Afrika’ya yaklaşımı, Afrika Birliğinin kurucu ilkeleriyle tamamen uyumludur. İlişkilerimizi bütüncül, kapsayıcı, eşit ortaklık ve güven sütunları üzerinde yükseltiyoruz. Kıta ülkeleriyle ikili ilişkilerimizin yanı sıra Afrika Birliği başta olmak üzere diğer bölgesel ve uluslararası örgütlerle işbirliğine de büyük bir önem veriyoruz. Afrika ile birlikte kazanarak, birlikte kalkınarak ve birlikte gelişerek daha iyiye, daha yükseğe ulaşmak için çabalıyoruz.”

Türkiye’nin, özellikle Batılı ülkeler gibi Afrika’ya ve bu kıtanın insanlarına karşı tek taraflı, yapay ve geçici bir yaklaşım sergilemediğini belirten Altun, “Aksine Türkiye, kıtaya yönelik ilgisinin samimi, uzun vadeli ve karşılıklı fayda üzerine kurulu olduğunu, attığı bütün adımlarla Afrikalı kardeşlerine gösteriyor. Bu yaklaşımımızın Afrika tarafında olumlu yansımalarının olduğunu görmekten de büyük bir memnuniyet duyuyoruz.” dedi.
“Eşitlerin ortaklığı” yaklaşımıyla tesis ettikleri ilişkiler açısından önemli girişimlerden biri olan Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin üçüncüsünün 2021 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildiğini hatırlatan Altun, şunları kaydetti:

“38 Afrika ülkesinin temsil edildiği ve kıtayla ilişkilerimizi yeni bir safhaya taşıyan bu zirvede alınan kararlar, tüm Afrikalı dostlarımızla yakın işbirliği içinde hayata geçireceğimiz kararlar olmuştur. Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında medya ve iletişim alanında işbirliği ve eş güdümün artırılması da bu zirvede alınan kararlardan biriydi. Bu kapsamda attığımız önemli adımlardan biri de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımızın ev sahipliğinde geçen yıl 25 Mayıs’ta, tam da Afrika Günü’nde düzenlediğimiz Türkiye-Afrika Medya Forumu oldu. Bu forumla Türk ve Afrikalı medya ve iletişim kurumları arasında işbirliği ve eş güdümün güçlendirilmesini, tecrübe paylaşımına gidilmesini ve ortaklık perspektifinin geliştirilmesini amaçlamıştık. İlerleyen süreçte bu forumda gündeme gelen yeni işbirliği fırsatlarını, somut çıktılara dönüştürme gayreti içinde olduk. Bugün de işte bu somut adımlardan ikisi vesilesiyle tekrar bir arada bulunuyoruz. Bu adımlardan biri ülkemizin kamu yayıncısı TRT ile Afrika Yayın Birliği işbirliğinde ilk kez düzenlenen Yayıncılık Zirvesi. Bu zirve, Türkiye ve Afrika’dan medya kurumlarını ve yöneticilerini bir araya getiriyor. Gerek üst düzey yöneticiler gerekse uzmanların katkılarıyla yayıncılık alanındaki gelişmelere dair fikir ve tecrübe teatisine imkan verecek zirve, aynı zamanda yeni işbirliği imkanlarına da alan açacaktır. Aralık 2021’de yapılan 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde Afrika Yayın Birliğine Ortak Üye olan TRT’nin Afrikalı medya kuruluşları ile etkileşiminin ve işbirliğinin güçlenmesinden büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. TRT ve Afrika Yayın Birliği Yayıncılık Zirvesi’nin ülkelerimiz için hayırlı olmasını ve sürekli olmasını temenni ediyorum.”

“TRT, uluslararası haber platformlarının sayısını 7’ye yükseltmiş oldu”

Programda bir araya gelmelerinin bir diğer önemli vesilesinin TRT Afrika dijital kanalının yayın hayatına başlaması olduğunu dile getiren Altun, TRT Afrika’nın Türkiye’nin kıtaya yönelik samimi ilgisinin ve dostane yaklaşımının medya alanındaki en yeni ürünlerinden olduğunu belirtti.

“Bugün itibarıyla küresel iletişim ağında güçlü şekilde yerini alacak olan TRT Afrika’nın, kıtayla ilgili alışılagelmiş algılara ve tek taraflı bilgi akışına özgün bir perspektifle yeni bir soluk getireceğine inanıyorum.” diyen Altun, söz konusu dijital kanalın gerek yayın içeriklerinde gerekse yayın stratejilerinde Türkiye’nin Afrika kıtasına ve halklarına yönelik hakkaniyetli yaklaşımının somut yansımalarının görülebileceğini vurguladı.

Batı medyasının Afrika’ya yönelik ayrımcı, ötekileştirici, negatif bir söylem ve algı oluşturan yayıncılık anlayışına karşı alternatif bir haberciliğin geliştirilmesi gerektiğine inandıklarını kaydeden Altun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu doğrultuda gerek Anadolu Ajansı gerek TRT, ülkemizin bölgesel ve küresel alandaki insan ve adalet odaklı yaklaşımını uluslararası yayıncılık alanına taşıyor. TRT’nin yayınları dünyanın dört bir yanında, sesi duyulmayanların sesi oluyor, görmezden gelinenleri görünür kılıyor. Uluslararası yayınlarına TRT malumunuz, TRT Arapça ile 2010 yılında başladı. 2015 yılında TRT World ile birlikte küresel medya sisteminde hakim olan Batı merkezli haber anlayışına ciddi bir alternatif oluşturdu. TRT’nin geçen yıl mayıs ayında hayata geçirdiği Fransızca dijital kanalı da Afrika’da Fransızca konuşan yaklaşık 200 milyon kişi dahil, Frankofon ülkelere Türkiye hakkında doğru bilgilerin ulaştırılmasının yanı sıra Afrika ile ilgili gelişmelerin de Fransızca dilinde dünyaya daha doğru bir şekilde aktarılmasına imkan sağladı.”

TRT’nin doğru, hızlı ve kapsayıcı haberciliğinin, dünyanın pek çok bölgesinde, çok farklı izleyici kitleleri tarafından büyük bir teveccühle karşılandığını ifade eden Altın, “Bugün TRT Afrika ile uluslararası yayıncılık zincirine yeni ve güçlü bir halka daha ekleyen TRT, uluslararası haber platformlarının sayısını 7’ye yükseltmiş oldu. TRT böylece, 10 yıldan kısa bir sürede, 10 dilde ve 7 platformda yayın yapan, on milyonlarca kişiye ulaşan bir uluslararası kanal statüsüne ulaşma başarısını elde etti. Son derece zorlu bir rekabetin olduğu küresel medya ortamında bu başarının bir benzeri olmadığını ifade etmek ve bu başarıyı takdir etmek durumundayız.” diye konuştu.

TRT Afrika’nın, TRT’nin diğer uluslararası yayınlarında olduğu üzere çok boyutlu, çoğulcu ve hakkaniyetli bir habercilik anlayışıyla yola çıktığına değinen Altun, “TRT Afrika, bu büyük kıtanın kültürünü, tarihini, toplumsal yaşamını, siyasi gelişmelerini ve anlatılmayan o zengin ve güzel yüzünü, mottosunda da ifade edildiği üzere ‘olduğu gibi’ anlatmak için yayın hayatına başlıyor. TRT Afrika’nın, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki güçlü ilişkilere önemli bir katkı sunacağına ve Afrika’nın gerçek yüzünün dünyaya anlatılmasında ciddi bir rol oynayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:AA

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu