BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

TPLF’den sınır bölgelere askeri yığınak

Etiyopya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Dina Mufti, isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF)’nin Amhara ve Afar bölgelerine bitişik bölgelere askeri yığınak yaptığını ileri sürdü.

Bugün basına konuşan Sözcü Dina Mufti, isyancıların ileri sürülenin aksine Tigray’ın komşusu Amhara ve Afar eyaletlerinden çekilmediğini ifade etti.

TPLF’nin 21 Nisan 2022’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e taleplerinin karşılanmaması halinde yeni bir saldırı turu başlatmakla tehdit eden bir açık mektup yazdığını söyleyen Mufti, uluslararası toplumu TPLF’nin ülkedeki mevcut barış girişimini baltalayan saldırgan eylemlerini anlamaya çağırdı.

Tigray’a düzenli olarak ilaç ve tıbbi malzeme yardımı gönderildiğini kaydeden Mufti, Tigray’daki hastanelerde ilaç kıtlığı olduğu iddiasını yalanladı.

Etiyopya hükümeti, Tigray eyaletinde insani yardım çalışmalarının hızlanması için 24 Mart’ta tek taraflı ateşkes ilan etmiş, isyancılar de ateşkese uyacağını deklare etmişti.

Mufti, hükümetin geçen ay ilan ettiği ateşkesin ardından insani yardımların ulaştırılması için elverişli bir ortam yaratıldığını ve şunları kaydetti:

“Etiyopya hükümeti tarafından Mart 2022’de açıklanan insani ateşkes, insani yardım malzemelerinin ulaştırılması için elverişli bir atmosfer yarattı. Şimdiye kadar 9 akaryakıt tankerinin de içinde bulunduğu 146 konvoy Tigray’a ulaştı.”

Ancak Etiyopya Hükümeti, mevcut arzın yetersiz olması nedeniyle uluslararası toplumu insani yardımlarını artırmaya çağırdı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, Tigray’daki 6 milyon insanın yüzde 90’ından fazlası acil yardıma ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu