BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERÖNEMLİ KİŞİLER

Time, en etkili yüz kişiyi açıkladı: Listede Afrika’dan 2 lider var

Tanzanya’nın ilk kadın Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan ve 2018 tarihinden beri Etiyopya Başbakanlığı görevini yürüten Abiy Ahmed, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterildi.

Afrikalı liderler, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Başkanı Vladimir Zelenski ve Apple CEO’su Tim Cook da dahil olmak üzere 2022 listesindeki diğer önemli isimlere katıldı.

Dünyanın En Etkili 100 Kişisi listesi öncüler, simgeler, sanatçılar, titanlar, liderler ve yenilikçiler olarak 6 kategoriye ayrıldı. Samia ve Abiy Ahmed ise liderler kategorisi altında verildi.

Tanzanya siyasi arenasında yeni bir yüz olmasa da, selefi John Pombe Magufuli’nin ölümünün ardından 19 Mart 2021’de Samia, başkan olarak yemin etti.

Samia başkanlık görevini yürüttüğü bir yıl içinde sağlık, turizm ve güvenlik bakanlıkları da dahil olmak üzere önde gelen bakanlıklara liderlik etmek üzere kabinesine daha fazla kadın atadı. Ayrıca muhalefet lideri Freeman Mbowe ile üç kez görüştü.

Abiy Ahmed, 2019 tarihinde Eritre ile aralarında olan uzun süreli çatışma halini sona erdirip barış getirdiği için Nobel ödülü almıştı. 2020 tarihinde, Tigray krizi ile birlikte ise Batıda tartışılan bir lider haline geldi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu