BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERYAŞAM

TİKA’dan Tanzanyalı kadınlara ve gençlere mesleki eğitim desteği

TİKA ve Assalam Vakfı iş birliğinde Tanzanya’da bulunan Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi’nin yarım kalan inşaatı tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Assalam Vakfı iş birliğinde Tanzanya’da bulunan Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi’nin yarım kalan inşaatı tamamlanarak ihtiyaç duyulan malzeme ve donanım desteği sağlandı.

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, açıldığı 2017’den bu yana “Kendi Kendine Yetebilen Bir Afrika” ilkesiyle birçok proje ve faaliyeti hayata geçiren Assalam Vakfı’nın Tanzanya’nın Zanzibar adasında bulunan Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi’nin yarım kalan inşaatı TİKA tarafından tamamlandı.

İnşaat çalışmalarının yanı sıra 40 yurt odası, 8 derslik, 1 kütüphane ve yemekhaneyi barındıran gençlik merkezinin tadilat işleriyle Assalam Meslek Okulu’nun aşçılık, marangozluk ve dikiş bölümlerindeki tüm malzemeler de TİKA tarafından temin edildi.

Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi’nin açılış törenine Zanzibar Toplumsal Kalkınma, Kadın ve Çocuk Bakanı Rıziki Pemba Juma, Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu, Bölge Valisi Rajab Mkasaba ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Bakan Juma, “Sosyal ve ekonomik açıdan dezavantajlı durumda bulunan kadınları ve işsiz genç kızları üreten ve çalışan bireylere dönüştürecek ve yalnız onlar için değil, içinde bulundukları toplum için de büyük yararı olacak bu projeyi destekleyen Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya içten teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

Tören sonunda merkezden mezun olmaya hak kazanan 30 kursiyere de sertifikaları teslim edildi.

Turizm sektörüne ara eleman yetiştirilecek

Sağladığı mesleki eğitim kapasitesiyle bölgedeki işsizliğin azaltılmasına destek olması beklenen Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi’nde, öncelikle kadınlara meslek sahibi olabilecek yetkinliğin kazandırılması amaçlanıyor.

Tam kapasiteyle hizmete başlayan merkezde, Zanzibar’ın turizm potansiyeli de göz önünde bulundurularak aşçılık, turizm otelcilik ve servis hizmetleri ve benzeri sektörlere ara eleman yetiştirilecek.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu